İlginizi Çekebilir

Huawei’in Celia Sesli Asistanı P40 Serisine Geldi!

celia

Huawei, yeni EMUI güncellemesi 10.1.0.121 ile Huawei P40  için sanal asistanı Celia’yı kullanıma sundu. Güncellemenin önümüzdeki aylarda diğer Huawei cihazlara gelmesi ve asistanın daha çok cihazda kullanılabilir olması bekleniyor

Dijital asistanlar ile ilgili birçok firma, çeşitli çalışmalar yapıyor. Kullanıcılara yardımcı olan bu sanal asistanlar ile ilgili ilkk adım, 2011 yılında Apple tarafından Siri ile atılmıştı. Daha sonra Samsung, 2012 yılında S Voice ile karşımıza çıktı, Microsoft ise 2015 yılında yayımladığı Windows 10’da Cortana isimli sanal asistanını kullanıma sundu.

2016 yılında da Google, I/O etkinliğinde Google Asistan’ı duyurup bu alana giriş yaptı, ve kısa sürede ses getirmeyi başardı. Google Asistan, tüm Android cihazlarda kullanılabilen bir hizmetti ve 2018 yılının Aralık ayında, Türkiye’de de kullanıcılara hizmet vermeye başladı.

Tüm Android kullanıcıları kısmında bir duralım, 2019 yılında Huawei’in ABD ile yaşadığı sorunlar, firmanın lisanslarının iptaliyle sonuçlanmıştı. Bu lisans iptaline Google hizmetleri de dahildi. Huawei de, Google’a alternatif yazılımlar üretmek için çalışmalara başlamıştı. Bu kapsamda mağaza ve birkaç uygulama daha geliştirildi, şimdi ise beklenen sanal asistan karşımızda.

Huawei, P40 serisiyle beraber Celia isimli mobil asistanını da duyurmuştu. Şimdi bu hizmet, firmanın amiral gemi serisi P40’a dağıtılmaya başladı.

EMUI 10.1.0.121 güncellemesi ile Celia’yı artık birçok kullanıcı kullanabilecek.

Celia Asistan şuan yalnızca 3 dili (İngilizce, Fransızca ve İspanyolca) destekliyor ve İngiltere, Şili, Fransa, İspanya, Meksika ve Kolombiya’da kullanılabilir durumda.

Celia Asistan ile hava durumu öğrenme, alarm kurma gibi diğer asistanların yaptığı birçok şeyi yapabiliyorsunuz.  Bunun yanında Google Lens gibi fotoğrafını çektiğiniz metinlerlle ilgili arama yapabiliyorsunuz. Asistan, “Hey Celia!” dediğinizde veya güç tuşuna basılı tuttuğunuzda açılıyor.

Huawei’in sanal asistanına, EMUI’ın bu sürümünü ileride alacak tüm cihazlar erişebilecek ancak güncellemenin yayılması birkaç ayı bulabilir. Son olarak güncellemenin Nisan ayı güvenlik yamasıyla geldiğini ve boyutunun 1.4GB olduğunu belirtmiş olalım.

https://www.gsmarena.com/celia_voice_assistant_now_available_on_the_huawei_p40_series-news-43290.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap