Apple One Geliyor, Epic Games’e Selam!

İphone SE 2

Günümüzde artık 1 hizmete tek seferde para vermek yerine aylık veya yıllık abonelikle para ödüyoruz. Bu şekilde olan onlarca platform var; Xbox, Playstation, YouTube, Netflix ve yazımızın konusu Apple.

Apple’ında bir sürü abonelik hizmeti sunuyor. İlk başlarda sadece Apple Music’i gördüğümüz bu hizmet topluluğuna daha sonra Apple News+, ARcade, TV+ ve diğer servisler dahil oldu. Fakat Apple, bunlara teker teker para ödeyip kafanızın karışmasını istemiyor. Bu nedenden ötürü tüm aboneliklerinizi tek bir yerden yönetebileceğiniz toplu abonelik hizmeti üzerinde çalışıyor. Daha önce de hizmetin adının Apple One olacağı ortaya çıkmıştı.

Konuyla ilgili sızıntı, rakip platform Android’ten geldi. 9to5google’ın APK dosya incelemeleri sırasında Apple Music 3.4.0 Beta sürümünde yaptığı incelemeler sonucunda Apple One’la göz göze geldik. Buradan çok büyük bir bilgi alamasak da Apple Music, Apple One abonelik hizmetinin bir parçası olacak, o kesin.

Apple One ile ilgili ilk söylentileri Ağustos ayında duyduk. Bu söylentiler bize hizmetin 4 farklı abonelik seçeneği sunacağını söylüyordu. En ucuz seçenek, Apple Music ve TV+ hizmetlerini içeriyor ve bireyler için 9USD ve 5USD fiyat etiketine sahip. 5USD fiyat, öğrenci üyelikleri için geçerli.

Burada 2 önemli konu var. Birincisi, Apple One’a üye olan kullanıcılar eğer Apple Music abonesiyse bu abonelikler çakışmayacak. İkinci konu, büyük ihtimal Google Play üzerinden, Android cihazınızla Apple One aboneliği satın alamayacaksınız. Satın alma işlemi için bir İOS veya Mac cihaz kullanmanız gerekiyor, Windows’tan alınıp alınamayacağı ile ilgili kesin bir bilgi yok. Şirket bu sayede Google’ın %30 komisyon kesmesinden kurtulmuş olacak. Epic Games’e selam olsun.

Bilmeyen yoktur da yine de söyleyeyim, Apple, Epic Games’e Apple App Store ödeme sistemini aştığı için büyük bir hamle yapıp şirketin geliştirici hesabını kapatmıştı. Epic Games de Apple’ın %30 komisyon kesmesini atlatmak için kendi ödeme sistemini Fortnite’a eklemişti. 2 şirket arasındaki gerilim hâlen devam ediyor.

Her neyse, Apple 15 Eylül’de büyük bir etkinlik düzenleyecek, bu etkinliğin karanlık perde arkasında Apple One’ı da duyabiliriz. Peki siz Apple One abonesi olur muydunuz?

https://www.gsmarena.com/apple_one_will_be_the_name_of_cupertinos_subscription_bundle-news-45241.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap