Görme Engelliler, Bu Seçimlerdede Oyunu Kendi Başına Kullanabilecek!

YSK, 24 Haziran seçimlerinde kullanılacak oy pusulalarının boyutlarını, Engelsiz Erişim Derneğiyle paylaşmaya karar verdi. Bu pusulaları nasıl edinebileceğinizle ilgili detaylar haberimizde!

pusula_16_9_1524747698

Günümüzde, görme engellilerin diğer insanlarla eşit haklara sahip olması için önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan en önemlisi, görme engellilerin bir birey olarak topluma kazandırılmasıdır hiç şüphesiz. Yani bir görmeyenin, her işi kendisi yapabileceğini anlatmaya çalışıyoruz.

Gören kişiler oylarını tek başlarına, kimseye göstermeden kullanabilirken, görmeyen birisi çoğu zaman tanıdığından yardım alarak oy kullanıyordu. Bu şekilde oyun, her hangi bir gizliliği kalmıyordu. Ayrıca pusulayı göremediğimiz için bazı kuşkularda ortaya çıkıyordu.

Şuan anayasamızda, görmeyenlerin tek başına oy kullanabilmelerini sağlayacak resmi bir yasa bulunmuyor. Ancak Engelsiz Erişim Derneği ve GETEM’in katkılarıyla görmeyen bireyler, bu seçimlerde oylarını kendileri kullanabilecek.

Belki bileniniz vardır, 16 Nisan referandumunda görme engelliler, yine Engelsiz Erişim derneği tarafından hazırlanan şablonlar ile oy kullanmışlardı.

27. Dönem Millet Vekili seçimleri ve ilk kez yapılacak Başkanlık seçiminin pusula boyutları tam olarak bilinmediği için, Engelsiz Erişim bir şablon taslağı hazırlamıştı.

Hemen aşağıda izleyeceğiniz video, tek başına oy kullanmak istememizin nedenini çok iyi açıklıyor.

Hemen aşağıdada, hazırlanmış taslak şablon ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Yapılan bu çalışmalar ile birlikte durum, YSK (Yüksek Seçim Kurulu)’na bildirildi ve kurum tarafından aşağıdaki kararlar alındı:

Buradan kısacası şunu anlıyoruz:

YSK, 24 Haziranda yapılacak 27. Dönem Millet Vekili ve Cumhur Başkanlığı seçimlerinde kullanılacak pusulaların boyutlarını Engelsiz Erişim Derneğiyle paylaşacak ancak pusulaların maaliyetlerini karşılamayacak. Görme engelliler, istemeleri halinde bu şablonu kullanabilecekler. Ayrıca bu karar ile görmeyenlerin erişilebilir bir şekilde oy şablonlarıyla oy kullanabilmesi için izin alınmasına artık gerek yok. EED, bir sonraki seçimlerde ek bir işlem yapmadan erişilebilir oy pusulası basabilecek.

Maaliyetlerin karşılanmaması nedeniyle sanıyorum ücretler başvuran kişiler tarafından ya da bağışçılar tarafından ödenecek. Bu konuyla ilgili Engelsiz Erişimden gelen duyuruları takip etmenizi öneririm.

Geldik en önemli konuya, bu şablona nasıl sahip olacaksınız?

Yapmanız gerekenler çok basit! Engelsiz Erişim Derneği, şablon adetini belirleme amacıyla bir form hazırladı. Bu formu doldurmanız halinde şablon, adresinize teslim edilecektir.

Forma Buraya
tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Engelsiz Erişim Derneğinin konuyla ilgili haberinede Buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca YSK’nin kararının orijinal halinede Buradan ulaşabilirsiniz

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap