İlginizi Çekebilir

Amazon, Türkiye’ye Geldi Gelmesine Ama…

amazon

Amazon, 2016 yılının sonlarına doğru amazon.de üzerinden Türk müşterilere hizmet vermeye başlamıştı. EURO üzerinden alışveriş yapılan Almanya sitesinin ardından, Amazon’un Türkiye’ye tam olarak giriş yapacağı ortaya çıktı. Firma geçen yıl İstanbul merkezli ofisini açtı ve 2018 yılı içerisinde Türkiye’de olacağını açıkladı. Yılın başlarında satıcılarla görüşme sağlayan Amazon, düşük komisyon oranlarıyla satış yapılacağını söylemişti. Mart – Nisan aylarında testlere başlaması beklenen Amazon’un, Temmuz ayında ülkemize tamamen giriş yapması bekleniyordu.

En sonunda yapılan açıklamalarla Türkiye’ye giriş Ağustos sonundan Ekim ayının sonlarına ertelenmişti. Bunun gerekçesi ise kırılan İphone’lar ve Türkiye’nin ekonomik durumu olarak gösteriliyordu. Tabi ki herkes bunun bir bahane olduğunu biliyorduk.

Neyse, geç oldu ama güç olmadı, Amazon Türkiye, amazon.com.tr alan adıyla Çarşamba sabah saatlerinde hizmete açıldı. Açılışın sessiz sedasız olması dikkat çekerken, asıl sorunun bu olmadığı kısa süre sonra anlaşıldı.

Amazon’un ürünleri mevcut kur üzerinden değil, eski veriler üzerinden güncellemeden satışa çıktığı ortaya çıktı. Üstelik hepsiburada gibi satıcılardan farklı olarak Amazon’da satıcıya göre kargo ücreti değişebiliyordu.

Daha sonra müşteriler, siparişlerinin ödeme aşamasından sonra iptal edildiğini söylemeye başladılar. Özellikle elektronik ürünlerde çıkan bu maduriyetin yanında; sepete eklenince fiyatı artan ürünler, birden bire kaybolan ürünler ve değişken fiyatlar eklenince ortalık karıştı.

Bir süre sonra durumu düzeltmeye başlayan Amazon, fiyatları arttırmaya başladı. Bu durum sonrası geçen günde bahsettiğimiz Xiaomi 10000MAH versiyon 3 taşınabilir şarj cihazı, 99.90TL’den 126TL’ye yükseldi. Aynı ürün hepsiburada’da 139.90TL’ye satılmaya başladı. Böylece aradaki fark 13TL’ye düşmüş oldu.

Ancak powerbank fiyatının Amazon’un kendi satıcısından olmadığını söyleyeyim. Sanırım geçen baktığım Amazon’un kendi satıcısıydı.

Amazon, ucuz algısı oluşturmayamı çalışıyor?

Fiyatların ucuz olması kullanıcılara “bak biz daha ucuzuz” demek için yapılmış olabilir. Ancak küçük oranlardada olsa diğer sitelerden bir ucuzluk söz konusu.

Ürün çeşitliliğinin azlğından zaten bahsetmiştim. Özellikle Amazon.com.tr satıcılı ürünler oldukça az ve kullanıcılar güvenilir bir alışveriş istiyor. Elbetteki Amazon, ilerleyen günlerde kendi sattığı ürünlerin sayısını arttıracaktır. Fakat şuan bir çok ürünü farklı satıcılardan almak zorundasınız ve bazı ürünler hiç yok.

Amazon Türkiye’ye girdiğinde, kendi kargo şirketiyle teslimat yapacağıyla ilgili söylentiler çıkmıştı. Üzerinde çalışılıp çalışılmadığını bilmiyorum fakat standart gönderim için Yurtiçi Kargo, aynı gün teslimat için ise agt.com ile anlaşıldığını görüyorum. Bu söylentiler böylece yalanlanmış oldu.

Ayrıca Amazon’un sesli asistanı Alexa, video içerik servisi Amazon Prime ülkemizde kullanıma açılmadı. Bu hizmetlerin ne zaman kullanılabilir olacağıyla ilgilide net bir bilgi yok. Biz, bunların hepsinin birlikte giriş yapmasını, en azından belirli bir tarih açıklanmasını beklerdik.

Sonuca bakacak olursak Amazon, Türkiye’ye girmek için acele etti. Bunun yanı sıra satıcılarla sabit bir fiyat belirlemeleri konusunda anlaşması gerekirdi. Fiyatların güncellenmemesi, siparişlerin iptali gibi etkenler, Amazon’un girdiği ilk günlerden gözden düşmesine neden oldu. Umuyoruzki Amazon, bu hatasının telafisini en kısa sürede yapacaktır.

Bu sabah saatlerinde okuduğum bir haberde Monster marka bir bilgisayarın 5000TL düşük fiyattan satıldığı ve bunu o fiyatla alan bir müşterinin, siparişini iptal edilmesi sebebiyle madur olduğu yazıyordu. Bildiğiniz gibi bankalarda belli işlem süreleri olduğundan iadeler birazz zaman alabiliyor. Amazon müşteri hizmetleri ise parasının 2 iş günü içerisinde iade edileceğini söylemiş.

Gelecek dönemde neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Şuan Amazon’a güvenenlerin sayısı azalmış durumda. Firma bu hatasını telafi ederse işler değişebilir.

Kampanyalar konusuna gelecek olursam, hepsiburada, neredeyse her gün farklı kategorilerde kampanyalar yapıyor ve çok azda olsa belli ihtiyaçlarınızı daha uyguna alabiliyorsunuz. Amazon ne tür kampanyalar yapar, yurtdışında sunduğu hassasiyeti buradada sunarmı bunu merak ediyorum.

Son olarak tedarik meselesine bir deyinecek olursam, Amazon, Türkiye’deki tedarikçilerle anlaştı ve onlar üzerinden gönderim yapıyor, satış yapmalarına izin veriyor. Yani aldığınız ürünler yurtdışından gelmiyor. Ödeme ise TL cinsinden yapılıyor ve şuanda anlık fiyat değişimi gibi bir durum söz konusu değil.

Siz, Amazon’dan bir şey aldınız mı yada alacak mısınız?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap