Buralar Karışır, ABD Adalet Bakanlığı, Google’a Dava Açıyor!

American multinational technology company Google logo seen

Evet, tekelcilikle suçlanan bir sürü firma var bildiğiniz gibi, işte bu firmalardan biri de Google. Şirket, sahip olduğu hizmetleri rekabette üstünlük sağlayacak şekilde kullanıyor ve hatta, diğer şirketlere baskı yapıyor, bu yüzden ötürü birçok firma, Google aleyhine şikayette bulunmuştu.

İşte şimdi, ABD Ticaret Bakanlığı, Google’a dava açmaya hazırlanıyor, bakanlık, Google’ın diğer arama motorlarının (Microsoft Bing ve diğerleri) arama ve reklamcılık faaliyetlerini baltaladığını belirterek şirket aleyhine konuşacak.

Google, söz konusu arama motorlarının kullanıcı bilgilerine erişimini ve arama/reklamcılık tercihlerine erişimini engelleyerek bu bilgileri yalnızca kendisinde tutmaya çalışıyor ve bu sayede diğer şirketlerin reklamcılık faaliyetlerini engelliyor. Fakat Google, bu suçlamaları reddediyor, kabul etse şaşardık zaten.

ABD Adalet Bakanlığı ayrıca arama sonuçlarının altında reklamlar için alan ayıran Google’ın reklam işinin yanı sıra bu tür reklamları yayınlamaya yönelik kullanılan araçları da araştırıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, arama ve reklamlardan dolayı Google'a dava açacak

Şimdi Google’ın yer aldığı eyaletteki başsavcıların davayı imzalamasının beklendiği belirtiliyor. Bölgedeki savcılardan bazıları zaten Google’ın diğer faaliyet gösteren işletmelerine yönelik bir süredir araştırma yürütüyor. İmzaların tamamlanmasının ardından davanın önümüzdeki hafta yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor.

Google’ın başına gelen bu ilk değil. 2019 yılında, Avrupa Birliği Komisyonu rakip arama motorlarının kullanımını sınırlayarak arama ağı reklamlarındaki hakimiyetini sağlamlaştırmaya çalıştığı için Google’a 1,49 milyar EURO para cezası kesmişti. Bu kadar yüksek olmasa da Türkiye de Google’a benzer sebepten ceza kesti, hatta şu an ödenmeyen bir ceza sebebiyle ülkemiz ve Google’ın arası biraz gergin.

Sizce Google, uluslararası rekabete aykırı mı hareket ediyor?

https://www.gsmarena.com/us_department_of_justice_to_sue_google_over_search_and_advertsing-news-45560.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap