İlginizi Çekebilir

Messenger Sohbet Balonları Android 11 İle değişiyor!

fb-one-cikan-2

Facebook, 2013 yılında mobil uygulamasına sohbet balonları isimli bir özellik eklemişti. Bu özellik sayesinde başka bir uygulama kullanırken Messenger’dan gelen bir mesajı görebiliyor ve daireye dokunarak mesaja cevap verilebiliyordu. Bu sohbet balonlarının görünmesi için her hangi bir arkadaşınızın size mesaj göndermesi yeterli, fakat benim gibi kullanmak istemiyorsanız ayarlardan kapatabiliyorsunuz.

Facebook, normalde kendi geliştirdiği sohbet balonu API’sını kullanıyordu, ancak bir Twitter kullanıcısına göre bu durum, yakında değişebilir ve yerini, Android’in yerleşik sohbet balonlarına bırakabilir.

Google, geçtiğimiz yıl Mesajlar uygulaması için geliştirdiği sohbet balonunu, diğer geliştiricilerin denemesi için kullanıma açtı. Bahsettiğimiz bu Twitter kullanıcısı, Messenger’ın beta sürümünün Android 11 için Google sohbet balonlarını destekleyeceğini söylüyor.

Eğer beklenen olursa kullanıcılar, sohbet balonlarını ayarlamak için ayarlarda, aşağıdaki gibi 3 seçenek görecek:

*Tüm konuşmalar için sohbet balonlarını açma: gelen her mesaj için sohbet balonu ekranınızda yer alır.

*Seçili sohbetler için sohbet balonlarını kullanma: sadece sizin belirlediğiniz kişiler için sohbet balonlarını açabilirsiniz.

*Hiçbiri/sohbet balonlarını kapatma: Messenger üzerinden gelen hiçbir mesajda, sohbet balonları etkinleşmez. Özelliği kullanmak istemiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.

Eğer bir sohbet balonunu yanlışlıkla kaldırdıysanız, bildirim çubuğundan geri getirebilmeniz mümkün olacak.

Şunu belirtelim, eğer bu özelliği zaten kullanıyorsanız sizi olumlu veya olumsuz etkileyecek çok fark bulunmuyor. Google’ın API’sı, görsel olarak Messenger ile benzer bir deneyim sunuyor.

İOS’ta ise sohbet balonları sadece Facebook içinden görünüyor, bu da özelliğin faydalı kullanımını kısıtlıyor. Yani bir İphone veya İpad kullanıyorsanız, sizin için değişen bir şey yok.

Özelliğin görünümüyle ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Özelliği şimdi nasıl kullanabilirsiniz?

Bu yeni sohbet balonlarını kullanabilmeniz için öncelikle Android 11’in beta sürümü kurulu olan veya beta sürüm desteği olan bir cihaza ihtiyacınız var. Android 11’in geliştirici ön izleme sürümüyle birlikte Facebook Messenger’ın da 268.0.0.3.118 (beta) sürümünün cihazınızda yüklü olması gerekiyor. XDA Dewelopers, telefonunuzda bu yeni sohbet balonlarının görüneceğini söylüyor. Yukarıda paylaştığımız 27 saniyelik video, Android 11’in Messenger balonlarını bize gösteriyor. Burada sohbet balonunun hareket ettiğini de görüyoruz. “+” simgesine basarak yeni bir sohbet balonu eklenebiliyor ya da ekranın altındaki çarpı (X) tuşuna basılarak sohbet balonu ekrandan kaldırılabiliyor.

Andoid 11 ile bu özelliğin Google tarafından sunulması, gelecekte WhatsApp gibi uygulamalarda da bu özelliği göreceğimizin habercisi olabilir. Peki siz, bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.phonearena.com/news/android-11-bubbles-replaces-messenger-chat-heads_id125115

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap