Windows 10 October Update İncelemesi!

windows-10a-october-2018-update-geliyor

Microsoft, son işletim sistemi Windows 10’u yaklaşık 3 yıldır geliştiriyor. İşletim sistemine bugüne kadar 6 büyük güncelleme geldi, bir sonraki güncelleme paketi ise eğer bir sorun olmazsa Ekim ayı bitmeden bilgisayarlarınıza ulaşacak.

Windows 10 Redstone 5 güncellemesiyle gelecek yenilikleri geçen gün yayımladığımız bir yazıda aktarmıştık. O yazıyada aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesiyle Neler Gelecek?

Şimdi ise bu detaylara bir video ile yakından bakıyoruz. Kopyaladığımız birden çok öğeyi görüntüleyebileceğimiz pano, koyu temalı Windows gezgini, Windows Defender için gelişmiş bildirim seçenekleri, Teleefonunuz uygulaması ile bilgisayarınızdan mesajlarınızı ve aramalarınızı görüntüleme bu güncelleme ile sunulacak yenilikler arasında yer alıyor. Hemen aşağıda, Telefonunuz özelliği dışındaki diğer özellikleri anlattığımız videoya ulaşabilirsiniz. O özellikle ilgili bir videoda dağıtım öncesi yayımlayacağız.

Pano

Pano özelliği ile artık kopyaladığınız öğeler kaybolmayacak. Ayarlar > sistem > pano sekmesinden panoyu aktif edebilirsiniz. Kopyalamak istediğiniz öğeleri CTRL+C veya uygulama/kopyala komutu ile kopyalayabilirsiniz. Kopyaladığınız içeriklerin hepsine erişmek için Windows+V tuşlarını kullanabilirsiniz.

Bunun yanında pano özelliği sayesinde Microsoft hesabınıza bağlı başka bilgisayarlar arasında kopyalama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için mevcut cihazınızdan panoyu açıp, kopyalayacağınız öğeyi eşitle demeniz yeterlidir.

Pano özelliği dosya ve klasörleri kapsamamaktadır.

Önerilen Yazı
Windows 10’a “October Update” Güncellemesi Geliyor!

Metin boyutlarını istediğiniz gibi ayarlayın

Windows 7 gibi sistemlerde metin boyutlarını belli seçeneklerle ayarlayabiliyorken, yeni Windows 10 dağıtımıyla beraber metin boyutunu bir bar ile ayarlayacak ve ön izleyebileceksiniz. Bunun için ayarlar > erişim kolaylığı > monitör adımını takip edebilirsiniz. Ön izlemede hem başlık, hemde yazı boyutunu ön izleyebilir ve size uygun olanı belirledikten sonra uygulaya basabilirsiniz.

Koyu mod artık Windows gezgini içinde kullanılabilir!

 

Apple’ın MacOS 10.14 ile kullanıma sunduğu koyu mod, Windows 10’un belli bölümlerinde kullanılabilir durumdaydı. Ekim 2018 güncellemesiyle beraber koyu modu Windows gezgini üzerindede kullanabileceksiniz. Koyu modu ayarlar > kişiselleştirme > renkler bölümünden açabilirsiniz.

Koyu mod, bir yandan güzel bir görüntü sağlarken diğer yandan akşam saatlerinde gözünüzün yorulmasını engelliyor. Ancak ne hikmetse, koyu mod denetim masasında çalışmıyor. Final dağıtımına kadar bir gelişme olursa size aktaracağız.

Oyun çubuğu tasarımı yenilendi!

Oyun çubuğu, yeni sürüm ile daha farklı bir tasarıma sahip olacak. Örneğin sistem ve oyun sesini oyun çubuğunu belirlediğiniz tuş kombinasyonlarıyla açtıktan sonra ekran görüntüsü, video kaydı ve yayın gibi seçenekleri kullanabilecek ve bir takım ayarları bu menü üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca oyun modunda yapılan iyileştirmeler sayesinde kasarak kaydettiğiniz bazı oyunları artık daha az sorunla kaydedebilirsiniz.

Windows Defender için yeni özellikler!

 

Windows Defender’dan alacağınız bildirimleri artık seçebilirsiniz. Bunun için ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > Windows güvenliğine gidin veya bildirim köşeli çift ayracından Windows Defender’a sağ tıklayıp bildirim seçeneklerini seçin. Bu sayede tehtit, tarama ve diğer konularda almak istediğiniz bildirimleri belirleyebilirsiniz.

Güvenlik panosuyla bir çok özelliğe bildirim köşeli çift ayracından ulaşabilirsiniz. Ayraçta Windows Defender’a sağ tıklayın ve güvenlik panosunu seçin. Karşınızdaki ekranda güvenlik duvarı başta olmak üzere bir çok ayarı yapılandırabilirsiniz.

Çıkış tarihi

Windows 10 Redstone 5 (1809) yani son kullanıcı adıyla (October Update) güncellemesi, bu ay bitmeden indirmeye açılacak. Microsoft, önümüzdeki günlerde çıkış tarihini resmi olarak duyuracak. Güncelleme yayımlandıktan sonra Windows Update’den veya yükseltme yardımcısından yükseltme yapabileceksiniz. Temiz kurulum için ise yine aynı gün yayımlanacak medya oluşturma aracını kullanabilirsiniz.

Yeni gelişme olursa sizi bilgilendireceğiz. Telefonunuz ve yansıtma özelliklerinide en kısa sürede anlatacağız.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap