ADW CLEANER İLE REKLAM VİRÜSLERİNDEN KURTULUN!

Ekran Alıntısı
1

HERKESE MERHABA!

Bugün sizlerle birlikte eminimki bir çoğumuzun karşılaşmış olduğu yasal olmayan reklam virüslerini ortadan kaldırmayı anlatacağım. Bu sayede internet tarayıcınızda açtığınız sekmelerdeki saçma sapan reklamlardan kurtulacak ve bilgisayarınızın rahatlamasını sağlayacaksınız.

Virüs nasıl bulaşır?

    Yüklediğiniz bir uygulama

    Kullandığınız eklenti ve ya eklentiler

    Crack yazılımları ve onayınız olmadan yüklenen yazılımlar

Virüsün nasıl bulaştığına baktıktan sonra, nasıl temizleyeceğimize geçelim.

İlkönce ADW CLEANER
yazılımının kurulum dosyasını bilgisayarımıza indirelim.

Dosya cihazımıza indikten sonra çalıştıralım. UAC (kullanıcı hesap denetimi) uyarısı çıkarsa “Evet” diyerek onaylayın

Yukarıdaki ekranda ADW Cleaner kullanım koşullarını göreceksiniz. Bu koşulları kabul edin.

Şimdi bizleri ADW Cleaner’ın ana sayfası karşıladı. Program cihazınıza her hangi bir uygulama olarak yüklenmiyor, bir klasörün içinden çalıştırıyorsunuz. Sol alttaki tara tuşuna basıyoruz.

Yukarıdada gördüğünüz gibi tarama başladı. Bu esnada yazılım, sisteminizde şüpheli gördüğü eklenti dosyalarını, internet sayfalarını tarayacak ve virüs olanları temizleyecek. Bu dosyalar, c:\users\ap data\local içerisinde bulunan tarayıcı dosyalarıdır. Farklı yerlerde olsa dahi yazılım bunları algılayacaktır.

Tarama bittikten sonra size şüpheli dosyaların bir listesi sunulacaktır. Bunu seçili öğeleri temizle diyerek silebilirsiniz.

Dosyaları silmek için sizden ilkönce bütün uygulamaların kapatılmasını talep edecek. Tamam dedikten sonra yeniden başlatma isteyinde bulunacak. Oturum açtıktan sonra size aşağıdaki gibi nelerin silindiğini anlatan bir not defteri gösterilecek.

ADW Cleaner ile işimiz bitti ancak yapmamız gerekenler bitmedi. Şimdi her tarayıcımız için (Microsoft Edge hariç) aşağıdaki işlemleri yapmamız gerekiyor.

İlkönce işlemi uygulamak istediğimiz tarayıcıya sağ tıklayıp özellikleri seçelim.

Kısayol kısmında bulunan “.exe” (tırnak işaretide dahil) sonra yazan herşeyi silin. Örneğin c:\users\taha türk\dekstop\google chrome\chrome.exe” http://www.oursurfing.com/ olan kısayol kısmındaki http://www.oursurfing.com kısmını silin. Daha sonra tamama basarak işlemi tamamlayın. Aynı işlemi tüm tarayıcılarınız için uygulayın.

Daha sonra tarayıcımızda yüklü olan ancak bizim yüklemediğimiz eklentileri kaldırmamız gerekiyor. Ben burada yalnızca Google Chrome’u anlatacağım aancak tarayıcılar bu konuda birbirine benziyor, o yüzden ufak bir keşifle buraya ulaşabilirsiniz. Google Chrome’u açıp, menüden ayarlara tıklıyoruz.

Burada önce ana sayfayı düzenlemek isteyebilirsiniz, ancak ben bunu yapmadan devam ediyorum.

İlkönce adres çubuğunda kullanılan arama motorunu güncelleyelim. Yapmak için ayarlar menüsünün aşağısında “adres çubuğunda kullanılan arama motoru” sekmesinden Google’ı seçelim.

Daha sonra uzantı meselesini çözmek için tekrar Chrome menüsünden diğer araçlar, ardından uzantılara tıklayın ve yüklemediğinizi düşündüğünüz tüm eklentileri kaldırın. Bu işlemi tüm tarayıcılar için gerçekleştirmeyi unutmayın.

Şimdi ise bizim onayımız olmadan yüklenen programları kaldırmalıyız. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız, başlat>programlar ve özellikler seçeneğine tıklayın ve onayınızla yüklenmemiş tüm yazılımları kaldırın.

PROGRAMLAR WİN 7

Windows 8, 8.1 ve 10 kullanıyorsanız başlata sağ tıklayıp programlar ve özellikleri seçin. Daha sonra çıkacak listeden onayınızla yüklenmemiş tüm programları kaldırın.

Herşeyi yaptığınızdan eminseniz bilgisayarınızı yeniden başlatın ve artık ana sayfanızı değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda rahatsız edici reklamlardanda kurtulmuş oldunuz.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap