OnePlus Türkiye ve Karmaşık Durumlar

OnePlus 8 Series

Bu hafta, hepimizi şaşırtan bir gelişme meydana geldi, OnePlus Türkiye garantili OnePlus 7T ve 7T Pro akıllı telefonlar, Hepsiburada üzerinden satışa sunuldu. Herkesin kafasında bazı soru işaretleri oluştu doğal olarak, OnePlus gibi bir şirket, böyle sessiz bir giriş yapar mı?

Önerilen Yazı
OnePlus 8 Pro’nun İlginç Bir Özelliği Ortaya Çıktı!

 

Önce OnePlus telefonlardan biraz bahsedelim. Oppo, Vivo ve Realme gibi üreticilerin bağlı olduğu BBK Elektronic Grubu’na ait olan OnePlus, yaklaşık 6 yıl önce hayatımıza girdi. Şirketin gerçeği yansıtmasa da duygusal bir hikayesi de bulunuyor, Mesut ÇEVİK Abi aşağıdaki videosunda anlatmıştı.

Tekrar dönelim konumuza. OnePlus cihazlar ilk çıktıklarında satın almak bayağı güçtü. Akıllı telefonları almak için ilk zamanlarda randevu alınması gerekiyordu, ayrıca marka sınırlı sayıda üretim yapıyordu.

Her neyse, firma zamanla bu sorunları çözerek üretim kapasitesi ve satış ağını genişletti, ayrıca daha çok pazara açıldı. Geçtiğimiz yıl da firmanın Türkiye’ye 2020 yılı içinde geleceğine dair bilgiler ortaya çıkmıştı. İddialar, şirketin Nisan Mayıs gibi bir etkinlik yapacağı ve ürünlerini duyuracağı yönündeydi, fakat COVİD-19 sebebiyle iş yalan oldu diyebiliriz.

Bu konuyla ilgili daha sonraları hiçbir bilgi edinemedik, taki bu Çarşamba’ya kadar. Hepsiburada.com üzerinden OnePlus’un 7T serisi, resmi garantili olarak satışa sunuldu ve doğal olarak herkes şaşırdı.

İnsanların bir kısmı, firmanın böyle sessiz bir giriş yapmayacağına inanırken, bir kısmı da Hepsi Burada’nın geçmişte yaptığı gibi bir kandırmaca yaptığını düşünüyordu. Hatırlarsanız Realme Türkiye garantili olduğu söylenen ancak öyle olmayan akıllı telefonlar tüketicilere satılmış, bu büyük tepki çekmişti. Bu olayın detaylarını çok bilmiyorum.

Yine OnePlus’un, satış hacminin neredeyse yarısını gerçekleştiren GSM operatörleri yerine sadece Hepsi Burada ile bir anlaşma yapması da kafaları karıştırıyor, şirket, bu kadar yüksek bir satış hacmini elinde bulunduran operatörlerle niye anlaşmadı?

Gerçi burada şöyle bir durum da var. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, daha önce adını bile duymadıkları Xiaomi ürünlerini satmıyor, büyük markalara mağazalarında yer veriyordu. Tüketiciler operatörlere gidip “Xiaomi akıllı telefon var mı?” diye çok fazla sormaya başlayınca bu operatörler Xiaomi’nin ürünlerine yer vermeye başladı. Yani operatörler de bu işe yanaşmamış olabilir.

Ama bence işi en şüpheli kılan, OnePlus’ın bir basın bülteni bile yayımlamamış olması. Yani ürünlerin Türkiye’ye resmi olarak giriş yaptığı, firma tarafından hiçbir şekilde doğrulanmadı. Evofon ve Xiaomi distribitörlüğü konusunda da benzer bir durum vardı ama taraflar bunu belgelemişlerdi. Ayrıca bir firmanın, markanın adını kullanarak 2 mağaza açması ve kimsenin bir şey dememesi zaten normal değildi bence. OnePlus mevzusunda ise bırakın anlaşmayı falan, ortada bir distribitör bile yok, en azından bugüne kadar bu konuyla ilgili bir şey duymadım. Siz bir şeyler biliyorsanız yorumlara yazarsınız artık.

Neticeye bakacak olursak, elde çok fazla ayrı parça var. Hepsi Burada niye böyle bir şey yapsın diye düşünebilirsiniz ancak dediğim gibi, Realme konusunda benzer bir şey yaşanmıştı. OnePlus, belki de tanıtım etkinliğini bir süre ertelemeyi seçti. Fakat en azından medya organlarına bir basın bülteni gönderilip, bakın şu şekilde giriş yaptık Türkiye’ye, yakında lansman yapacağız denilebilirdi. Buradaki belirsizlik beni açıkçası şüphelendiriyor. Bir de şirket, neden güncel amiral gemilerini getirmedi acaba, onu da bilmiyoruz.

Taraflardan yani Hepsi Burada ve OnePlus’tan resmi satışı doğrulayan/kanıtlayan bir bilgi gelene kadar da ne yazıkk ki kafamızdaki soru işaretleri kaybolmayacak. Tekrar belirteyim, bir ülkeye giriş yaptıysanız en azından resmi distribitörünüzden bir haber gelir (Xiaomi ve Evofon örneğinde olduğu gibi) yada bir basın bülteni gönderip duyuru yaparsınız. Bu konunun da Xiaomi Türkiye mevzusu gibi yakın zamanda resmiyete kavuşacağına inanıyoruz.

Son olarak, burada Hepsi Burada’yı kötülemek gibi bir amacımızın olmadığını belirtmiş olalım. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bir firma, bir ülke pazarına bu kadar sessiz bir giriş yapar mı? Hepsi Burada, tüketicileri kandırıyor olabilir mi?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap