Apple VS. Epic davasında Microsoft’ta Epic’in yanında!

fortnite

Geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Epic Games, Fortnite’ın ıOS ve Android sürümüne kendi ödeme hizmetini eklemişti. Bu ödeme sistemi sayesinde, Apple’ın kendi ödeme sisteminden aldığı %30 pay azalıyordu. Üstelik Epic’in kendi ödeme sisteminden almak isterseniz, Apple’ın ödeme sisteminde ödediğiniz ücretten daha az ücret ödüyordunuz.
Anlamayanlar için anlatayım. Örneğin Fortnite’ın iOS veya Android sürümünde kendinize bir dans hareketi almak istediniz. Bu hareketin Epic ödeme sisteminde fiyatı atıyorum 5 TL olsun. Google Play veya Appstore’daysa 7 TL. Apple’ın 7 TL’nin %30’unu almasını istemeyen Epic’de kendine bir ödeme sistemi oluşturmuş. Bu ödeme sistemi sayesinde hem %30 pay alınmıyor, hem de oyun içi ödemeler daha uygun fiyatlı oluyor.
İşte bunu fark eden Apple’da önlem almak için Fortnite’ı kendi mağzasından kaldırmıştı. Daha sonrasında Google’da kendi mağzasından Fortnite’ı kaldırdı.
O günden beri birbirleri ile çatışmaya devam eden Apple ve Epic olaylarında geçtiğimiz hafta yeni bir gelişme yaşandı. Buna göre, 28 Ağustos 2020’den itibaren Epic Games’in geliştirmiş olduğu hiç bir uygulama Appstore’da yer almayacak, Epic Games bundan sonra Unreal Engine oyun motoru için Apple geliştirici kitlerini kullanamayacak. Ayrıca bağımsız oyun geliştiricileri ve büyük oyun geliştiricileri de bu durumdan etkilenecek. Unreal Engine Apple geliştirici kitlerine ulaşsalar bile kitler güncellenmeyecek. Bu yüzden Apple oyun geliştiricilerine başka oyun motorlarına geçmeleri gerektiğini söylüyor.
Epic ise bu dava da yalnız değil di. Spotify ve şu anda aklıma gelmeyen bazı büyük şirketler de Epic’in yanında yer alıyorlardı. Dün ise bu şirketlerin arasına yeni bir şirket katıldı. Bu şirket ise Microsoft oldu.
Microsoft, Epic Games’in Apple geliştirici kitlerine erişmesine devam etmesini istiyor ve bunu kuru kuruya da istemiyor. Bu konu üzerine bir dosya hazırladı ve ABD bölge mahkemesine sundu.
Bakalım Apple VS. Epic davasının son durumu ne olacak. Bekleyip göreceğiz.
Bu arada ilgimi çekti. Google hiç bir şey yapmıyor. Ya da yapıyor da böyle Hardcore girmiyor sanki Apple gibi. Ne dersiniz? Belki ben kaçırmışımdır.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap