İlginizi Çekebilir

LG Duvara Tosladı, G7 Thinq Tutmayacak!

g7-thinq

Marka algısı, ülkemiz ve tüm dünyada etkisini gösteriyor.

Örneğin bir kişiye Xiaomi marka bir telefon önermekle, Samsung marka bir telefon önermek aynı şey değildir. Bu cihazın performansıyla ilgili değil, markanın güven vermesi ile ilgilidir.

LG, akıllı telefon piyasası yeni gelişmeye başlamışken kendini gösterdi. Teknik özellikler ve özelliklede fiyatlarıyla kullanıcıları etkilemeyi başardı.

Ancak satışları yükseldikçe firma, tabiri caizse “şımarmaya” başladı. Kullanıcıların sorunlarına kulak tıkayarak, kendini iyi bir firma olarak tanıtmaya başladı.

Tabi şikayetler er ya da geç yayılıyor.

LG ile ilgili güzel bir yazı yazmıştık. O yazıyı hemen aşağıdan okuyabilirsiniz.

 

 

 

Önerilen Yazı
LG’nin Akıllı Telefonları Son Dönemde Neden Çok Az Sattı

 

Tabi burada mevzu ürün değil. Diğer amiral gemilerinden hiç bir farkı olmayan, üstelik çok sorunlu bir geçmişe sahip LG’nin, neye güvenerek G7 Thinq’in fiyatını pahalı yaptı kesinlikle emin değilim.

 

Hadi diyelim LG bu fiyatlara rağmen satmayı başardı G7 T’yi. Fakat gelecekte ne olacak? Firma, cihazın sorunsuz bir şekilde çalışabileceğini söykeyebilecek mi? Ya da karşılaşılan sorunlarda kullanıcıları yarı yoldamı bırakacak?

 

G7 Thinq ile uzun bir süre sonra ilk kez tam ve güncel amiral gemisi  yapıldı. Firmanın aklı neredeydi?

 

G6 ile Galaxy S8 boşluğundan faydalanıp iyi satış elde etmeyi hedefliyorlardı. Fakat Galaxy S8 G6’yı sollayıp geçti. Üstelik Huawei varken kimse LG’ye para vermedi.

 

Qualcomm işlemci yerine Huawei tarafından üretilen işlemciler kullanılabilirdi. Tabi buradada Huawei’in böyle bir şeyi kabul etmeme gibi bir olasılkık var.

 

En garantisi, S8’den sonra duyurulması olacaktı.

 

V30 ile toparlamaya çalıştılar ancak başarılı olamadılar. 2018 yılında ne yapacaklarını bende merak ediyordum ve gelen sonuca hiç şaşırmadım.

 

LG G7 Thinq ülkemizde 3500TL – 4000TL aralığında satışa çıkacaktır. Fakat daha oraya gelmeden Xiaomi, Honor gibi markalar var.

 

Özellikle Xiaomi önümüzdeki ay Türkiye’ye giriş yapmayı planlıyor.

 

Fiyatı geçtim, kullanıcılar, “şu gos screen sorununu bir daha yaşamamak için daha fazla para veririm” diyebilir. Bu durumda Huawei, Samsung ve Apple gibi markalara yöneleceklerdir.

 

Peki firma bunları düşünmüyor mu? Tabiki düşünüyorlar ama ne yapacakları konusunda onlarında bir fikri yok. Marka algısıyla satış yapabileceklerini düşünüyorlar ancak 2 yıl önce başlayan çöküş bu algının neredeyse tamamen kaybolmasına neden oldu.

 

LG, yakın zamanda yönetim kadrosunda ciddi değişikliklere gidebilir. Şuanki CEO ile işler pek yolunda gitmiyor.

 

Ürünü alıp almamak tabi ki kullanıcının tercihi olacaktır. Fakat geçmişte yaşananları göz önüne alırsak, LG, G7 T ile yine duvara toslamaktan kurtulamayacak.

 

Şirketin öncelikle sorunun ne olduğunu anlaması gerekiyor. Bunun içinde kullanıcılara kulak  verilmesi şart. Biliyorsunuz Samsung, kullanıcı görüşlerini dikkate alıyor. Ayrıca kullanıcıya  güven  vermeleride gerekiyor. Yaşanan kronik sorunlar kullanıcıların güvenini sarsmıştı.

 

Firma eğer batmak istemiyorsa, G7 T’nin fiyatını aşağı çekmeli. Çünkü diğer markalardan gözle görülür tek farkı fiyat.

 

Tabi yukarıdaki etkenlerde önemli. Çünkü fiyat ve kalite konusunda Huawei, LG’yi ikiye katlamak üzere!

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap