LG’nin Akıllı Telefonları Son Dönemde Neden Çok Az Sattı

Bir efsanenin nasıl çöküşe geçtiğini edindiğimiz bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaşıyoruz

g7

LG’yi duymayan yoktur. Çok zamanında, çok iyi bir hareketle piyasaya giren firma, ilk zamanlarında büyük ses getirmişti. Fakat firmanın sesi, LG G4 ile sönmeye başladı. Peki, neler oluyor?

Bu soruya cevap verebilmek için LG’nin nasıl bir şekilde piyasaya girdiğini iyi bilmemiz gerekiyor.

Bize göre hiç şüphesiz en önemli etken fiyattır. LG, “uygun fiyatla kaliteli ürün” politikasıyla piyasaya girerek doğru bir hamlede bulundu. Örneğin G2 modelini Galaxy S4 ve İphone 5 modellerinden daha ucuza piyasaya sürmüştü.

Bu sayede firma, 2013 – 2014 yıllarında en yüksek satışlarını gerçekleştirdi. Üstelik kamera teknolojisi o dönemin cihazlarının çok daha ilerisindeydi. 2015 yılında piyasaya sürülen G4 modeli, yine aynı yıl piyasaya sürülen Galaxy S6 modelinden çok daha iyi fotoğraf çekiyordu.

 

 

Firma fiyatı bu senede uygun tutarak satışlarını iyi bir şekilde dengeledi. Fakat bu sene çıkan G4 modeli, Qualcomm Snap Dragon 810 işlemcisinin çok ısınma sorunu nedeniyle üretiminin durdurulması sonucunda, Snapdragon 808 işlemcisi kullanılmak zorunda kaldı. Bu kullanıcıların çok hoşuna gitmedi. Üstelik aynı yıl çıkan ekran IPS ekran sorunları kullanıcının canını iyice sıktı. Bu dönemden itibaren firma satış düşüşü yaşamaya başladı.

 

LG, bütün bu başarısızlıklara rağmen 2016’ya sağlam bir giriş yapmak istiyordu. Bu nedenle MWC 16’da G5  modelini duyurdu. Bu model donanım olarak iyi dursada, tasarım olarak hiç hoş karşılanmadı. Üstelik yanında sunulan LG oyun arkadaşları oldukça pahalı piyasaya çıktı. Çift kameranın mükemmel derecede kalın çıkıntıya sahip olması ve çerçeve kalınlığının oldukça fazla olması tasarımı bozan en büyük etkenlerdi. Bütün bunların üstüne cihaz Galaxy S7 ile aynı fiyattan satışa sürülünce cihazın hiç şansı kalmadı. LG G5’in fiyatı sadece 10 ayda yaklaşık 1500TL düştü.

 

 

Firma LG V20 ile kendini biraz daha toparlamaya çalıştı. Ses kalitesine odaklanarak HTC’yi yakalamayı başardı.

 

2017 yılına bir kez daha sağlam giriş yapmak isteyen firma, LG oyun arkadaşları projesi ve modern tasarımdan tamamen vazgeçti. Bunun yerine çerçevesi daha ince, tek parça kasalı G7 modelini satışa sundu.

 

 

Ancak buradada ciddi bir problem bulunuyordu. En büyük rakibi Samsung, çok önceden Qualcomm ile anlaşarak işlemcilerin Galaxy S8 modelinin çıkışına kadar satılmamasını sağladı. Bu nedenle LG, hem eski nesil donanım kullanmak zorunda kaldı, hemde aynı yıl ortaya çıkan Gos screen teknolojisiyle baş etmeye çalıştı. Uygun fiyat yerini Galaxy S8’e yakın bir fiyat alınca doğal olarak kimse bir önceki modele para vermek istemedi. Firmanın bir girişimi daha başarısızlıkla sonuçlanmış oldu. Bu arada aynı yıl Huawei’nin piyasaya sürdüğü amiral gemisinin LG G7’den daha iyi bir kamera ve donanıma sahip olduğunu, üstelik daha ucuza satıldığınıda unutmamak gerekiyor.

 

 

Firma V30 ile yine toparlanmayı denesede geçmişin izleri buna engel oldu. Şimdi ise G takısından tamamen vazgeçileceği düşünülüyor. Hatta üretilen amiral gemisi iptal edilerek, daha sağlam bir şekilde piyasaya giriş yapmayı hedefliyorlar. Bakalım  sonuç ne olacak?

 

Sizce LG’nin birden bire çöküşe geçmesinin daha hangi nedenleri olabilir?

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap