İlginizi Çekebilir

Doların yükselmesiyle birlikte akıllı telefonlar için yeni zamlar kapıda!

smart-phone

Son 2 – 3 yılda ülkemizde çok ilginç olaylar yaşandı. İptal edilen 2015 seçimleri, 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere ekonomiyi sarsan önemli gelişmeler yaşandı. Ancak USD, EURO ve altın fiyatlarının artmasında farklı nedenler var.

 

Bundan bir kaç yıl önce 1800TL’ye amiral gemisi bir “Samsung” cihaza sahip olabiliyordunuz. Fakat kurların artması sebebiyle Türkiye’nin alım gücü git gide azalmaya başladı. Bu vesile ile yurt dışında 200USD olarak gördüğümüz fiyat artışları, ülkemizde 5 katına kadar çıkmış durumda. TRT ve KDV gibi vergilerin arttırılması  sebebiylede fiyatlar taban yaptı.

 

şuan alabileceğiniz en pahalı akıllı telefon olan İphone X 256GB, ülkemizde 6899TL fiyat ile satılıyor.

 

 

Dolar kurunun 4TL civarlarına yeni yaklaştığı o dönemler için normal sayılabilir. Fakat şimdi fiyatlarda bir artış görülebilir.

 

Olası bir fiyat artışı durumunda, akıllı telefonların yeni fiyatlarıyla ilgili tahminlerimiz aşağıda yer almaktadır:

 

 

 

    Samsung Galaxy S9, şuanki fiyat 4599TL, tahmini yeni fiyat 4899TL

    İphone X 64GB/256GB, şuanki fiyat 6099TL/6899TL, tahmini yeni fiyat 6499TL/7099TL

    Huawei P20, şuanki fiyat 3999TL, tahmini yeni fiyat 4299TL

    Huawei P20 Pro, şuanki fiyat 4999TL, tahmini yeni fiyat 5299TL

Orta seviye ve ithalatçı garantili cihazlardada bir miktar fiyat artışı görünebilir. Olası bir artış durumunda fiyatlar yukarıdakiyle benzer şekilde olacaktır.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap