İddia, Sadece İphone 12 Pro Max, Yüksek Kapasite 5G Ağlarını Destekleyecek!

İphone 12-temsili-2

İphone 12 ile ilgili neredeyse her gün yeni bir sızıntı geliyor, bunun sebebi, telefonları görmemize çok az kalması diyebiliriz. Bu sızıntıların birçoğunda  İphone 12 Pro modellerinin 5G desteklediği yazıyordu, bu doğru zaten. Fakat yüksek frekans olan mmWave’i sadece İphone 12 Pro Max’te görebileceğiz.

Bu biilgi, bir kablosuz endüstri kaynağından geldi. Bu kaynak, Fast Company’ye iPhone 12’nin sadece Pro Max modelinin mmWave yüksek kapasite 5G bazistasyonlarına bağlanabileceğini söyledi.

Tabii ki bunun nedenleri var. Öncelikle iPhone 12 Pro Max, yüksek frekanslı (26 – 28GHz) bağlantıyı işleyecek antenlerin sığması için boyut olarak yeterli büyüklüğe sahip. iPhone 12 Pro’da ise alan biraz daha dar olduğu için, antenlerin sığması ve bağlantı konusunda sıkıntı yaşanabileceği öngörülmüş.

Nedenler bunlarla sınırlı değil, yapılan testlerde mmWave’in standart 5G kanallarına göre daha çok güç tükettiği de bildirildi. iPhone 12 Pro’daki pil daha küçük olduğu için pil ömrü konusunda da sıkıntı yaşanması olası.

Buradan anladığımız kâğıt üstünde iPhone 12, iPhone 12 Max ve iPhone 12 Pro, 5G hızı konusunda biraz geride kalacak. Fakat gerçek hayat senaryosuna döndüğümüzde mmWave standardının şu an yalnızca 3 ülkede (ABD, Güney Kore ve Japonya) kullanılabilir olduğunu görüyoruz. Diğer 5G kullanan ülkeler, bu standart için gerekli altyapıya henüz sahip değil. mmWave destekli iPhone 12 Pro Max de sadece bu 3 ülkeye gelecektir.

Sadece iPhone 12 Pro Max'in mmWave 5G'ye sahip olacağı iddia ediliyor

iPhone 12, 12 Max ve 12 pro ise alt 6 5G standardını destekleyecek. Bu bant aralığı, 5G kullanan tüm ülkelerde geçerli.

Önceden ortaya çıkan raporlar, Apple’ın mmWave destekli iPhone 12 Pro Max modelleri için geç kaldığını öne sürüyordu. Buna göre Apple, geliştirme için hedeflediği takvimin 2 ay gerisindeydi. Apple’ın yeni akıllı telefonlarını Ekim ayında duyurması bekleniyor, eğer rapor doğruysa mmWave destekli iPhone’ların daha ileri bir tarihte satışa çıkma ihtimali oldukça yüksek.

Türkiye tarafından bakanlara selam, haklısınız, şu anda 2 bant aralığı da bizi ilgilendirmiyor. Birkaç yıl içinde alt 6 5G standardında 5G’nin ülkemizde hizmete açılması planlanıyor.

https://www.gsmarena.com/only_the_iphone_12_pro_max_will_have_mmwave_5g_claims_insider-news-45101.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap