İlginizi Çekebilir

HUawei, ABD İhracat Yasalarıyla Karşı Karşıya Kalabilir!

HUAWEİ CASUSLUK
1

Gün geçmiyorki yeni bir Huawei haberi karşımıza çıkmasın. En son dün yaptığımız haberde Huawei’in Avrupa Birliği tarafındanda yaptırımla karşılaşabileceğinden bahsetmiştik.

Bu yılın başlarında Çin menşeyli ZTE, ABD ticaret bakanlığı tarafından çeşitli yaptırımlarla karşılaşmış, donanım ve yazılım elde etme hakkını kaybetmişti. Cezalara uymayan firmaya karşı ciddi teedbirler alınmıştı.. Bunun yapılmasındaki amaç, firmanın ABD’nin İran ve Kuzeykore’ye karşı uyguladığı yaptırımlara ters düşen hareketlerde bulunması.

Yine aynı sebepten ötürü Huawei 2016’dan beri soruşturma altındaydı. Geçen günlerde tuklanan Huawei CFO’sunun ise Kanada’da  küresel bankacılık sistemini kullanarak yaptırımları çiğnediği iddia ediliyor. Huawei, bu yüzden ABD ticaret yasalarıyla karşı karşıya kalabilir. Ancak ZTE’nin aksine Huawei, işlemci ve bazı donanımlarını kendisi tasarlıyor ve TSMC’ye ürettiriyor.

ABD’nin, ATT ve Verizon gibi operatörleri Huawei ile iş birliği yapmamaları için uyardığını belirtelim. ABD’nin firmalara karşı sert tutumları, firmaları olumsuz yönde etkileyebilir. Siyasi mevzuları ticarete karıştırıp, firmanın çalışmalarını baltalamaya yönelik çalışmalara her zaman karşı çıkıyoruz. Geçmişte FBI’da İphone meselesinden Apple ile karşı karşıya gelmişti.

KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE
Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap