İlginizi Çekebilir

Gerginlik Artıyor, Huawei’e Bir Darbede Avrupa’dan!

HUAWEİ CASUSLUK
1

Huawei, Samsung’tan sonra dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi konumunda. Ancak son zamanlarda ABD’nin Huawei’i “Çin casusu” olarak nitelendirmesi ve üst bir yöneticinin Kanada’da tutuklanmasının ardından işler karışmaya başladı. Huawei’in ABD’li operatör Verizon ile yaptığı anlaşmanın feshi ve hükumet yetkililerinin bu telefonları kullanımının yasaklanması, bu konudaki sert tutumun ciddiye alınacak kadar mühim olduğunu gösterdi.

Gelen bilgilere göre ABD’nin gizlilik endişelerinden sonra, Avrupa Birliği’de Huawei takip etmeye hazırlanıyor. Buradaki tehlikeli durum, Avrupa’nın Huawei için Asya’dan sonra en önemli ikinci bir pazar olması. Firma, buradada bir yaptırımla karşılaşırsa büyük kayıplara uğrayabilir. 

Bu yılın başlarında Avusturalya ve Yenizellanda Huawei’nin yeni nesil telefonlar için altyapı sağlamasını yasakladı.

Huawei, 5G altyapısı hazırlamaya istekli ve bu konuda önemli yatırımları var. Aynı zamanda Avrupa, Asya’yı saymazsak Huawei’nin en büyük satış ağı olan bölge, ve 2020 yılında 5G’ye geçişi planlıyor. Ancak Çin telekonimikasyon devi Huawei’e, bu bölgede altyapı oluşturma/test etmek için ekipman kullanma izni verilmeyecek. Ayrıca İngiltere, Almanya ve Fransa’da artık Huawei’e temkinli yaklaşıyor. Teknoloji analisti CCS Insight’ın araştırma şefi Ben WOOD, “şirketler çekirdek ağ teknolojileriyle ilgili kararlarını veriyorlar” dedi. Bu durumun Huawei için bir dönüm noktası olduğunu söyleyen WOOD, yapılanın anlamsız olduğunu ifade etti.

Huawei için riskin MI6 hükümet başkanlığının Huawei için getirdiği yaptırımlar olduğunu söylemeside önemli bir durum gibi görünüyor. Şirket CFO’sunun banka hırsızlığından tutuklanması, Çin’li devin ABD ile beraber AB ilede karşı karşıya gelmesine neden olabilir

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap