İlginizi Çekebilir

Google Meet’in Gürültü Engelleme Özelliği Tüm Dünya’ya yayılıyor!

google-meet

Covid-19 sebebiyle çoğumuz uzun süredir evlerdeyiz ve eğitimimizi, toplantılarımızi, işimizi… bir süredir fijital olarak yürütüyoruz. Özellikle kurumsal toplantılar ve öğretmenlerin dijital eğitim için Zoom, Skype veya Microsoft Teams gibi hizmetleri kullanması, bu dijitalleşmede önemli rol oynadı. Google da bu tip uygulamalardan payını almak için bir süredir Meet uygulamasını geliştiriyor ve yeni özellikler ekliyor.

Google’ın Meet uygulamasına kazandırdığı bir özellik de Haziran ayı başında duyurduğu yapay zeka tabanlı gürültü önlemeydi, ve sınırlı sayıda bölgede kullanılabiliyordu. Şimdi ise özellik daha fazla ülkeye yayılacak.

Google Meet’in destek sayfasından edinilen bilgilere göre Meet’in bu özelliği birkaç hafta içinde; Yeni Zelanda, Brezilya, Japonya, Hindistan ve Avustralya’da’ki kullanıcılar tarafından kullanılabilecek. Özellik şuanda Güney Afrika ve çevresinde, bildiğim kadarıyla Türkiye’de de kullanılamıyor.

Yukarıda yazdığımız 5 ülkeden her hangi birinde yaşıyorsanız, gürültü önleme özelliğini aldığınızda varsayılan olarak açık olacak. Özelliğin durumunu Meet ayarları > ses bölümünden değiştirebilirsiniz.

Google Meet’i hala kullanmadıysanız, tüm premium özelliklerinin 30 Eylül’e kadar ücretsiz olduğunu belirtelim. Premium üye olarak toplantılarınıza 250’ye kadar kişi davet edebilir ve toplantıları kaydedebilirsiniz. Bu özellikleri normalde sadece Google G Suite kullanıcıları kullanabiliyor.

Hepsi bu kadar da değil. Google Meet’de arka planı bulanıklaştırabilir ve dilerseniz değiştirebilirsiniz. Üstelik bu işlem için teşil ekran/perde gibi aksesuarlara da ihtiyacınız yok. Konuşmaları altyazıya dönüştürebileceğiniz bir özellik de var ancak şuanda yalnızca İngilizce dilini destekliyor.

Google Meet hakkında ne düşünüyorsunuz? Hiç kullandınız mı? Deneyimlerinizi paylaşmanızdan memnun oluruz.

https://gsmarena.com/google_meets_noise_cancellation_feature_expands_to_more_countries-news-44049.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap