İlginizi Çekebilir

Qualcomm, Huawei İçin ABD’yi İkna Etmeye Çalışıyor!

qualcomm

Bildiğiniz gibi Huawei ile AD arasında süren ticari bir savaş var. Bu yasak birçok şeyi kapsıyor, bunların arasında chip üretimi de var. Huawei, son 120 günlük uzatmanın da sonuna geldi ve artık TSMC ile işlemci üretemeyecek. Hatta şirket yaptığı açıklamada, iyi gelişmeler olmazsa Kirin işlemcilere, Mate 40 ile veda edeceğiz demişti.

ABD yaptırımları yüzünden kendi yonga setlerini üretemeyen Huawei; MediaTek, Qualcomm ve Samsung gibi firmalardan chip satın almak zorunda kalıyordu.

Qualcomm, şirketin bu çaresizliğinden faydalanmak istiyor gibi görünüyor. Dediğimiz gibi şirket kendi chiplerini üretemediği için diğer üreticilerle anlaşıyor, Qualcomm da bu konuda tek üretici olmak istiyor. Bu amaçla şirket, ABD’yi Huawei’e işlemci satmasına izin vermek için ikna etmeye çalışıyor.

Qualcomm, ABD hükümetini Huawei'ye cips satmasına izin vermeye ikna etmeye çalışıyor

Qualcomm yaptığı sunumda, Huawei’in yakın gelecekte 5G destekli telefonlar üretmek için donanım tedarik etmek zorunda kalacağını ve bu amaçla MediaTek, Samsung gibi ABD menşeyli olmayan üreticilerin kapısını çalabileceğini ve onlarla ortaklık kurabileceğini belirtti.

Aslında söylentiler, Huawei’in MediaTek ile bir anlaşma aşamasında olduğunu ortaya çıkardı, fakat şuan kesin bir şey yok. Fakat eğer bu olursa, Qualcomm çok istediği bu ortaklığı ve 8 milyar Dolar’a yakın kazancı elinden kaçıracak.

İki teknoloji devi geçmişte birlikte çalıştı. Qualcomm, Huawei’e orta seviye telefonları için chip üretti, fakat Huawei’in amiral gemi sınıfında cihazlarında bu yonga setlerini görmedik.

Kısacası Qualcomm, Huawei’in chip ihtiyacını görerek şirkete ürün sağlamak ve bundan kazanç elde etmek niyetinde.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/qualcomm_tries_to_persuade_the_us_government_to_let_it_sell_chips_to_huawei-news-44683.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap