İlginizi Çekebilir

Galaxy S10 Serisi İçin One UI 2.5 Dağıtılmaya Başladı!

galaxy-s10-1

Samsung’un 2019’daki amiral gemi telefonlarından olan ve benim de Temmuz ayında S10+ ile dahil olduğum S10 ailesi, Galaxy Note 20 serisi ile gelen ve S20 serisine de dağıtılan One UI 2.5 yazılım güncellemesini almaya başladı.

Galaxy Z Flip, Galaxy Note 10 gibi cihazlar da güncellemeyi almaya başlamıştı. Şimdi ise sırada Galaxy S10, S10 +, S10E ve S10 Lite var.

Samsung’un yayımladığı bu güncelleme yaklaşık 1GB boyutunda. Şirket güncellemeyi ilk olarak sınırlı sayıda kullanıcıya gönderdi ve eğer tüketicilerden bir şikayet gelmezse 2 hafta içinde küresel dağıtım yapılacak, biz de güncellemeyi Türkiye’de de görebileceğiz.

One UI 2.5 güncellemesinin tam günlüğüOne UI 2.5 güncellemesinin tam günlüğü

One UI 2.5 güncellemesinin tam günlüğü

*Galaxy S10 için güncelleme günlüğü (İngilizce)

Kod adı G97 3 FXXU8DTH7 / G97 3 FOXM8DTH7 / G97 3 FXXU8DTH7 olan güncellemenin boyutu 967MB. Tabii bu sürüm numarası ülkemizde farklı olacaktır.

One UI 2.5 ile neler gelecek?

Şimdi dilerseniz güncelleme ile gelecek yeniliklere bir bakalım. En başta geliştirilmiş Pro Video Modu. Bildiğiniz gibi Galaxy S10’da yer alan Pro Mod ile fotoğraflarınızı daha gerçekçi ve kaliteli çekebiliyorsunuz. İSO değeri, denklanşör hızı, beyaz dengesi ve AF’yi ayarlayabildiğiniz bu mod, artık videolarda kullanılabilecek.

Ses kaydı ve video çekerken telefonunuzun mikrofonunu kullanmak istemiyorsanız, yeni güncellemeyle harici mikrofon desteğine kavuşacaksınız. Bu sayede mikrofon kullanılan uygulamalarda Galaxy Buds kulaklığınızın veya başka bir mikrofonun kalitesinden faydalanabilirsiniz.

Evinize bir arkadaşınız geldi ve Wi-Fi şifrenizi vereceksiniz, işte Samsung, işinizi burada kolaylaştırmak için hızlı Wi-Fi paylaşımını bizlerin beğenisine sunuyor. Paylaşım için Wi-Fi’ye bağlı telefonun, bağlı olmaayana yakın olması yeterli. Tabi bu NFC ile olacaksa telefonda NFC desteğinin de olması gerekiyor.

Artık QR kod ile de şifre paylaşılıyor zaten ama bu işi daha da kolaylaştırır diye düşünüyorum.

Gelelim aslında en büyük yeniliğe, Kablosuz Dex. Samsung, Galaxy S8 ile sunduğu Dex aparatını S10 ile USB’den kullanılabilir hale  getirmişti. Şirket şimdi de Dex’i kablosuz olarak kullanabilmenizi sağlayacak. Ayrıca Miracast destekli televizyonlara bildirim paneli üzerindeki Dex seçeneğine dokunarak doğrudan bağlanabileceksiniz.

Bunun yanında Dex modu aktifken telefonunuzu dokunmatik yüzey alanı olarak kullanabilmeniz de mümkün olacak, bu sayede Dex’te yer alan farklı işlevleri telefonunuzun ekranında yaptığınız parmak hareketleriyle kullanabileceksiniz.

Eğer One UI arayüzünü sevmiyor ve farklı bir başlatıcı kullanıyorsanız, size güzel bir haberimiz var. Artık hareketli gezinme kontrollerini üçüncü taraf başlatıcılar ile kullanabilirsiniz.

Son olarak geliştirilmiş Samsung Notes uygulamasından bahsedelim,. Yeni Notes uygulamasıyla parmaklarınızla not alabilir, cihazlar arasında senkronizasyon sayesinde çalışmalarınıza farklı cihazlardan devam edebilir ve metin satırlarını ses kayıtlarına eşleyebilirsiniz.

İşte One UI 2.5 ile gelen yenilikler bu şekilde. Tabi 21/9 en boy oranında videolar çekebilmenizi sağlayan bir sinematik video modu da var ancak sanırım bunu S10’da görmeyeceğiz, çünkü 8K çözünürlüğü destekliyor ve Galaxy S10 serisinde bu destek yok.

An itibariyle kontrol ettiğimde güncelleme henüz görünmüyor. Peki siz, One UI 2.5’i beğendiniz mi?

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s10_phones_now_receiving_one_ui_25-news-45073.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap