FATİH Projesi Tabletleri İçin Hazırlanan İşletim Sistemi Yayında

20190125_104341

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uzun süredir öğrencilere dağıtılan ve öğrencilerin internet ortamından güvenli bir şekilde yararlanmasını amaçlayan tabletler için özel işletim sistemi yayımlandı.

Hepimizin bildiği, bazılarımızında kullandığı, Fatih projesi kapsamında öğrencilere dağıtılan tabletler için özel bir yazılım (Android ROM) yayımlandı. Öğrenciler bu sayede aktivasyon gerekmeden ve kısıtlama olmadan tabletleri kullanabilecek.

Eba’daki içeriklere ve eğitsel içeriklere ulaşılmasını sağlayan ve içinde Android işletim sistemi barındıran bu tabletler, geçtiğimiz dönemde satışa çıkarılmaya başlanmıştı. Ayrıca açık kaynak kodlu olması sebebiyle çeşitli yöntemlerle MEB engeli aşılabiliyordu.

Bu işletim sistemi için Eba’da şu açıklamaya yer verildi:

FATİH projesi kapsamında dağıtımı gerçekleştirilen tabletlerin güncel ihtiyaçlar doğrultusunda etkin kullanılabilmesi ve eğitsel içeriklere ulaşım kolaylığının sağlanması amacıyla hazırlanan tablet işletim sistemi (ROM) http://fatihprojesi.meb.gov.tr/ adresi üzerinden kullanıma sunuldu.

“FATİH Projesi Tablet ROM’ları” bölümünden indirilebilen tablet işletim sistemi ile kullanıcılar tabletlerini aktivasyon/şifre sorunları yaşamadan ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanabilecek.

MEB’in bu hamlesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap