DARQ İnceleme!

DARQ

Tür:
Aksiyon, Macera
Geliştirici:
Unfold Games
Yayıncı:
Unfold Games
Çıkış Tarihi:
15 Ağustos 2019
Platformlar:
PC (Konsol versiyonu daha sonraki tarihlerde çıkacak)
Geçtiğimiz haftalarda My Friend Pedro’nun incelemesini yazmamın ardından, Daha taze bir bağımsız oyun olan DARQ’a girişeyim dedim. Oyunu bitirdiğime göre incelemesini de yazabilirim. Değil mi?
DARQ, ismini adını hatırlamadığım bir dilden alıyor. Hani ingilizcede Dark karanlık demek ya, O dilde de Dark’ı Q ile yazarsanız karanlık anlamına geliyor. Pek yaratıcı bir isim olamamış çünkü, Oyun zaten karanlık bir ortamda geçiyor. Sanırım geliştiriciler oyun karanlık bir yerde geçiyor, o yüzden adı DARQ olsun demiş gibi.
Oynanışta INSİDE ve LİMBO’nun tarzı benimsenmiş ki, bu da gayet yakışmış. Oynarken acaba şu an INSİDE mı oynuyorum? Hissi çok oluştu bende.
Ufak tefek bulmacalar da var, ama sizi zorlayacak biçimde değiller. Keşke biraz daha zor bulmacaları olan bir oyun olsaydı DARQ. Bulmacalardan ziyade, aynı Inside ve LİMBO’da olduğu gibi sessiz bir anlatıya sahip DARQ. Hikayeyi size anlatmıyor, kendiniz çözüyorsunuz. Zaten hikaye için pek kasmamışlar gibi. Eğer Inception (Başlangıç) filmini izlediyseniz, oldukça tanıdık gelecek DARQ’ın hikayesi sizlere.
Karakterimiz Lloyd, bir gün uykuya dalıyor ve her sıradan insan gibi rüya görüyor. Fakat aynı Inception filminde olduğu gibi rüyasını kontrol edebildiğini keşfediyor ve bunun üzerine yoğunlaşıyor. Gördüğü rüyalardan birini kontrol etmeye çalışırken rüyası kontrolden çıkıyor ve rüyaları içinden çıkılamaz bir kabusa dönüşüyor. Rüya içinde rüya görüyor, bu evrenden kaçamıyor. İşte bize de Lloyd’u rüya evreninden çıkartmak kalıyor.
Oyun, 7 bölümden oluşuyor ve bu 7 bölümde çözmeniz gereken bulmacaları çözüp ilerliyorsunuz. Bu bulmacaları çözerken, aynı zamanda yer çekimini tersine çevirme gibi özelliklerde veriliyor. Kullanması aşırı zevkli özelliklerin yanında, birde tehditkar canavarlar bulunuyor oyunda. Ateş eden lambalar, kafasında boru ile gezen yaratık, ne ararsanız var fakat, son iki bölümde daha aktifler sanki. Oyunun ilk yarısında hiç size bulaşmıyorlar ve onları atlatması aşırı kolay oluyor. Ama son yarısında işler birden tersine dönüyor.
Oyun, size hiç takılmazsanız 1,5 saatte bitirilebileceğinin sözünü veriyor fakat, eğer ne yapmanız gerektiğini çözemezseniz, 2-3 saatte de bitirebilirsiniz. Açıkçası bu süre bana yeterli gelmedi, şöyle 7-8, belkide 10 saat olsaydı, daha çok eğlenebilirdim.
Oyunda Müzik denen şey neredeyse yok. Bir oyunun son yarısında sizin peşinizden gelen canavarların tema müzikleri, birde bitiş jeneriğinin müziği var. Yani, oyun müzik bakımından da sınıfta kalmış.
Sonuca gelecek olursam, eğer oyunsuz bir döneme gelirseniz alıp oynamanızı tavsiye ediyorum. Karanlık atmosferiyle baya iyi bir iş ortaya koymuş, sizin gerilmenize yetecek bir atmosferi var. Onun dışında eğer LİMBO, INSİDE gibi yapımları oynadıysanız hiç bulaşmayın derim. Oyun onlara göre yeni bir şey sunmuyor.
Ayrıca oyunda Türkçe alt yazı desteğide var, ama neden var onu çözemedim. Diyalog bulunmayan bir oyun neden Türkçe olur ki?
70.
DARQ Steam sayfası:
DARQ Serimiz:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap