WİNDOWS 10 KURULUM REHBERİ

20170728-151041
1

Windows 10 İso İndirmek İçin Buraya tıklayınHerkese merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Windows 10 yüklemeyi anlatacağım. Öncelikle bir ISo dosyasına ve bunu yazacak bir yazılıma ihtiyacımız var. Yazma işini size bırakıyorum, Refus gibi bir program kullanabilirsiniz. İso dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz:
BİLGİSAYARA TAKILI USB BELLEK
Yazma işlemini bir USB belleğe yapmanızı tavsiye ederim. USB belleğe yazdığınızı varsayarak anlatıma devam edeceğim. USB belleğinizi bilgisayarınıza bağlayın ve sonraki adıma geçelim.
USB bellek taktığınızda, bilgisayarı kapatmayı değil yeniden başlatmayı seçin. Yeni nesil Bios’larda geçerlidir.
YENİDEN BAŞLATMA DURUMUNDA OLAN BİR BİLGİSAYAR
Bu işlemin ardından Bios yada Boot Manager’a girmeniz gerekiyor. Bios ve Boot Manager tuşları her markada farklılık gösterebilmektedir. Bilgisayarınızın marka modelini Google’a aratarak Bios ve Boot Manager tuşunu öğrenebilirsiniz. Dell marka bilgisayarlarda Bios F2, Boot tuşu ise F12 ya da F8’dir. Ben bu işlemi Bios üzerinden yapacağım.
F2 TUŞUNA BASMAKTA OLAN BİR EL
Buraya kadar herşey tamam. Şimdi Bios üzerindeki ayarlara geçiyoruz. Bios üzerinden Boot sekmesine gelin. Görsel olarak farklılık gösterebilir, ancak temel mantık aynı.
BİOS EKRANINDA OLAN BİR BİLGİSAYAR
#1 ile biten kısım, sistemin hangi sürücüden ilkönce başlayacağını belirlememizi sağlar. Burası varsayılan olarak HDD’niz veya SSD’niz olarak görünebilir. Buraya Enter’a basarak girin ve USB belleğinizi seçiN.
tercih ekranında olan bios ekranı
Rrsimdede gördüğünüz gibi ben UEFİ formatında bir USB kullanıyorum. Bilgisayarınız (ana kartınız) destekliyorsa kullanmanız zçılış, kapanış ve uyku modlarında zaman kazanmanızı sağlar. Cihazınız desteklemiyorsa Legacy mod ile kuruluma devam edebilirsiniz.
İŞLEMİ KAYDETMEK ÜZERE OLAN BİR İNSAN
İŞLEM ONAY EKRANI
Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra sistem USB bellek üzerinden dosyaları okumaya başlayacak. USB belleği okumazsa Bios’dan Secure Boot’u kapatın. Buda olmazsa USB girişi değiştirin. Buna ramen olmazsa Flash bellek bozuk yada hatalı hazırlanmış olabilir.
AÇILMAKTA OLAN BİR BİLGİSAYAR
Eğer bir hata almazsanız, kısa süre sonra Windows kurulum ekranını göreceksiniz. Eğer bir hata alırsanız, USB belleği tekrar hazırlamanız gerekebilir. Buradaki sorumluluk size ait.
WİNDOWS KURULUM EKRANI
Yukarıdaki ekranda dil dışındaki saat ve para birimini kişiselleştirebilirsiniz. İndirdiğiniz araçtan kendi kullanmak istediğiniz dili seçebilirsiniz. İleriye basarak sonraki adıma geçebilirsiniz.
WİNDOWS KURULUM SEÇENEKLERİ
Burada karşımıza 2 seçenek çıkıyor. Şimdi yükleyi seçerseniz kurulum başlar ve sonraki adıma geçersiniz. Bilgisayarınızı onarını seçerseniz Windows kurtarma ekranı açılır. Biz şimdi yükleyi seçip devam edelim
DOSYALAR KOPYALANIYOR
Burada sistem, kurulum için gerekli dosyaları bilgisayarınıza kopyalayacak. Bu bir kaç saniye, eski bilgisayarlarda bir kaç dakika sürebilir. Eğer Laptop kullanıyorsanız bu arada şarja takmanızı tavsiye ederim.
WİNDOWS LİSANS KOŞULLARI

Yukarıda gördüğünüz gibi, Microsoft yazılım lisansı koşullarıyla karşılaşıyorsunuz. Ürün anahtarınız Bios’a gömülü değilse ürün anahtarı sorulur. Ürün anahtarı girebilir, ya da bu adımı atlayabilirsiniz. Boşluk ve enter’a basarak koşulları kabul edebilirsiniz.
KURULUM SEÇENEKLERİ
Yukarıda gördüğünüz gibi yükselt ve özel seçeneği çıkıyor. Yükseltme yapmak için kurulumu bilgisayarınızdan çalıştırmanız gerekiyor. Biz özeli seçeceğiz.
WİNDOWS DİSK SEÇENEKLERİ
Yukarıdaki ekranda bilgisayarınızdaki bölümler görünür. C sürücüsünü biçimlendirip devam edin. Dosyalar kopyalanırken hata alırsanız İso dosyasını tekrar yazdırmanız gerekebilir. Sonuç hala olumsuzsa İso dosyasını tekrar indirin ya da bellek değiştirin. Bundan sonra kişisel ayarlarınızı yapıp masaüstünü görebilirsiniz. Kurulum sırasında oluşan veri kayıpları ve hatalardan tamamen siz sorumlusunuz.
Konuyla ilgili hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap