FİRMALAR ARASI TİCARET

indir

Günümüzde bir çok firma bir biriyle rekabet ediyor. Ancak sadece rekabet etselerdi, o zaman yeni teknolojiler bu kadar hızlı yayılmazdı. Rekabet dediğimiz şey gelişmiş bir özelliği rakibinden önce piyasaya sürmek olacaktır. Bu durumda, farklı bilgilerede ihtiyaç var. Ancak firmalar, rekabeti aynı zamanda kullanıcıya hizmet ile birleştirerek, kullanıcılara muhteşem bir deneyim vaat etmekteler.

Apple, İphone X modelinin ekran üretimi için en büyük rakibi Samsung ile anlaştı. Hatta Samsung, bu iş için özel bir fabrika bile kurdu.

Her ne kadar adını fazla duymasakta, Toshiba, günümüzde bir çok donanım üreticisine depolama birimi tedarik ediyor.

Apple, her tanıtım etkinliğinde Google’a taş atsada, aralarında büyük bir arama motoru antlaşması bulunuyor. Hatta Google, bu işten bayaa para kazanıyor.

Facebook, diğer sosyal medya platformlarını ezmek istesede güvenlik konusunda Twitter gibi devler iile iş birliği yapmaktan çekinmiyor.

Microsoft, Google, Facebook gibi firmalar, göçmen tutumu nedeniyle ABD başkanını ortak bir yönde eleştirdiler ve bu konu için ilk adımı attılar.

Yandex, Google’in eksiklerini tamamlayarak günümüzdeki en popüler ikinci arama motoru olmuştur. Fakat Toloka hizmeti için Google Reklamları kullanıyor.

Apple, Android’e taş atsada en popüler uygulaması Apple Music’i en çok kullanılan mobil işletim sisteminden ayırmak istemedi.

Microsoft geçen yılki Build konferansında, Linüx dağıtımlarına izin vereceğini, bu işi Windows üzerinde destekleyeceğini açıkladı.

Windows Phone üzerinde başarı gösteremeyen Microsoft, rakip işletim sistemi Android’i Windoows ile ortak çalışma alanı olarak kullanmak istiyor.

Amiral gemisi katili Xiaomi, gelecek sene ekranını Samsung’tan tedarik edecek.

AMD ve Nvıdıa, ekran kartı yongası üretiminde bir birlerine rakip olsalarda, işlemcilerinde Nvıdıa ekran kartı kullanılabilmektedir.

Bu kadar örnek az bile. Daha bir çok firma, bir birleriyle ortak çalışaarak kullanıcılara hizmet vermekte ve bu işten kar etmektedir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Firmalar arası rekabeti nasıl değerlendiriyor sunuz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap