İlginizi Çekebilir

Turkcell’e Karşı Erişilebilirlik Mücadelemizi Kazandık!

20180301_210157913049861.jpg

Türkiye’deki bir çok geliştirici ne yazıkki biz hatırlatana kadar uygulamalarını görme engellilerin erişebileceği hale getirmiyorlar. Sadece uygulamalar değil, web siteleride bu durumdan nasibini alıyor.

Bizde durumu, E-posta yoluyla geliştiricilere iletiyoruz ve konunun takipçisi oluyoruz. Bazı geliştiricilerle oldukça uzun süren yazışmalarımız oluyor.

Mesela BİP için Nisan ayında BİP müşteri hizmetlerine durumu anlatan bir E-posta attık. Bize neden bahsettiğimizi anlamadıklarını söylediler, biz yine anlatmaya çalıştık, gerek olmasa bile uygulama, operatör ve cihaz bilgilerini kendilerine gönderdik. En son ekran görüntüsü istediler ve bende uygulamanın ekran okuyucularla erişilemeyen yerlerini bir videoya çekip göndderdim.

3 gün sonra talebimi anladıklarını ve Haziran ayında yayımlanacak bir güncelleme ile sorunu çözeceklerini söylediler. Bu durumu üye olduğum Google gruplarınada aktardım. Bir çok kişinin inancı olmasada, Haziran ayında gerçekten bir güncelleme yayımladılar ve uygulama erişilebilir hale geldi.

BİLGİ: Erişilebilirlik, toplumun her kesiminin bir uygulamayı veya hizmetlerini eşit, sorunsuz bir şekilde kullanılmasını/kullanılabilir hale getirmesini sağlamaktır.

Bizim bahsettiğimiz, ekran okuyucularla uygulamaların kullanılabilmesi hususundadır.

Ancak Turkcell’in diğer uygulamaları Fizy, Lifebox, TV+ hala erişilebilir değildi, üstelik erişilebilir olan Upcall’da yeni bir güncellemeyle ekran okuyucuyla kullanılabilirliğini kaybetmişti. Erişilebilirliğin Turkcell uygulamalarında giderek önemsiz hale gelmesi gruplarda tepkilere yol açtı. Bende bunun üzerine herkesin bildiği change.org’da bir imza kampanyası başlattım.

Her ne kadar imza kampanyasından bir şey çıkacağını düşünmesemde çok özenle yazmadığım bir metne kampanyada yer verdim. 12 saatte 14 kişinin imzaladığı kampanyanın gelişimi durdu, bizde bir süre bekleme kararı aldık.

Tam ümidi kaybedecekken ilk gelişme Lifebox uygulamasında oldu, yapılan güncellemeyle birlikte uygulama, görme engelliler için kullanılabilir hale geldi.

Kısa bir süre sonra şikayetlere asıl konu olan Upcall’da bir güncelleme alarak, erişilebilir hale geldi.

Hesabım uygulamasında kampanya sayfalarında yaşanan uyumsuzluk sorunu giderildi.

Fizy uygulamasındaki bütün düğmeler ekran okuyucular tarafından tanınabilir hale geldi. Eskiden oynat, sonraki ve önceki parça tuşları erişilebilirken oynatıcının alt bölümünde okunmayan favorilere ekle ve diğer tuşlar, yeni bir güncellemeyle erişilebilir hale geldi.

TV+’da ise bir kaç küçük sorun dışında bir erişilebilirlik sorunu şuan bulunmuyor.

Bizim açtığımız kampanyamı buna vesile oldu bilemeyeceğim fakat, bütün uygulamaların kısa sürede erişilebilir hale gelmesi aklıma başka bir şey getirmiyor. GNC, Paycell gibi uygulamalarda halen bazı sorunlar olsada biz bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Engeller aşılmak, biz aşmak için varız.

Yeni bir erişilebilirlik hikayesinde görüşme dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap