İlginizi Çekebilir

Samsung’un Sınırlı Sayıda Üreteceği Katlanabilir Akıllı Telefon Galaxy Fold Resmen Duyuruldu!

galaxy fold-onecikan

Samsung’un yıllardır üzerinde çalıştığı, en son SWC18 (Samsung geliştirici konferansı) gösterdiği Galaxy Fold, dün akşam düzenlenen Unpacket 2019 etkinliğinde kanlı canlı karşımızdaydı. Cihaza sizlerle birlikte yakından bakıyoruz.

Dokunmatik ekranlar, kıvrımlı ekranlar, çerçevesiz ekranlar derken artık yeni bir döneme giriyoruz, katlanabilir ekranlar. Firmalar bu yıldan itibaren katlanabilir akıllı telefonları satışa sunmayacak ancak kötü haber şuki, bu cihazlar son kullanıcıya hitap etmeyecek kadar pahalı olacak, en azından Galaxy Fold’da bu durumu görebiliyoruz.

Galaxy Fold açıkken ekranı 7.3 inç oluyor ve buda cihazı bir tablet gibi kullanabilmemizi sağlıyor. Katlanabilmesi için özel bir esnek ekrana sahip olan cihazda AMOLED ekran bulunuyor. Geçtiğimiz ay 2 kez katlanabilen akıllı telefonunu duyuran Xiaomi’nin tasarımı yerine Samsung, iç ve dış ekranları birbirlerinden ayırmayı tercih etmiş. Xiaomi, tek bir ekranın merkezini, cihaz kapalı pozisyondayken ana ekran olarak kullanıyordu. Samsung ise cihaz kapalı konumdayken 2 ekranıda pasif durumda bırakmayı tercih etmiş.

Bu da gösteriyorki, çok daha farklı katlanabilir ekran tasarımları gelecekte karşımıza çıkacak.

Samsung bu cihazda hem OLED hem de AMOLED ekran teknolojisine yer vermiş. Bu çeşitlilik sayesinde gelecekte firmalar, çok daha yenilikçi teknolojileri kullanıcılara sunabilecek.

Cihaz bizi amiral gemisi özellikler ile karşılıyor. Galaxy S10’da bulunan Exynos 9820 işlemci bu cihaza güç verecek. 12GB RAM ve 512GB/1TB dahili hafıza seçeneklerine sahip cihazın 2 ekranındada 4380MAh batarya bulunuyor, yani pil konusunu halletmişler gibi görünüyor. Fakat asıl sonuçları cihaz çıktığında öğrenebileceğiz.

Dayanıklılık kısmına gelecek olursak, Samsung bu konuda net bir açıklamada bulunmadı. Kullanıcı deneyimine odaklandıklarını belirten Samsung, 2 ekran arasındaki katlama noktasının olabildiğince küçük tutulduğunu ifade etti.

Galaxy Fold teknik özellikler

– Ekran: 1536×2152 çözünürlüğünde 7,3 inç Infinity Flex
– Yonga seti: Açıklanmadı
– Arka kamera: Açıklanmadı
– Ön kamera: Açıklanmadı
– RAM: 12 GB
– Dahili depolama: 512 GB ve 1TB
– Bağlantı: Açıklanmadı
– Batarya: 4380 mAh
– Suya ve toza dayanıklılık: Açıklanmadı
– Ses: Açıklanmadı
– Sensörler: Açıklanmadı

Çıkış tarihi ve fiyat

Galaxy Fold’un fiyatı 1980USD olarak açıklandı. Dolar kurunu baz aldığımızda vergiler hariç 10600TL gibi bir fiyat ortaya çıkıyor. Fakat üzülmemize veya sevinmemize gerek yok, çünkü cihazı Türkiye’de görebileceğimizi düşünmüyoruz. Satışlar, 17 Nisan’da ABD’de başlayacak, diğer ülkeler için henüz bir açıklama yapılmış değil.

Kime hitap ediyor?

1980USD gibi bir fiyat etiketini gördüğümüzde, bizde içimizden “o kadar ne yapmışlar” dedik. Yaptığımız araştırmalara göre bu cihazların maaliyeti, yaklaşık 700USD. Ayrıca çok zor üretilen ve ilk etapta sınırlı sayıda satılacak olan bu cihazın fiyatının, şuan için ideal gibi olduğunu söyleyebiliriz.

Tasarımın fazla kullanışlı olmaması ve fiyat gibi bazı etmenler, cihazın son kullanıcının ilgisini çekmeyecek gibi gözüküyor. İleride çıkacak Samsung ve diğer markaların alternatifleri, hem fiyat, hem de kullanışlılık olarak son kullanıcıya daha uygun cihazları görmemizi sağlayacaktır.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap