İlginizi Çekebilir

Samsung, Neden Bazı Serileri Sonlandırmayı Düşünüyor?

samsung-galaxy-j-11

Firmaların politikaları kimi zaman çok ilginç bir hal alabiliyor. Mesela Samsung’un geçtiğimiz günlerde J ve Note serilerini sonlandıracağına dair haberler ortada dolaşmaya başladı. Peki, bu  ne kadar mümkün? Firma neden bu kararı alıyor??

 

Aslında olay biraz firmanın gelecek planları için hedeflediği çalışmaklardan biri olabileceğinden kesin bir sonuca ulaşamamız gayet doğal. Fakat tahminlerimizi belirtmemizde bir sakınca yok.

 

Cihaz yükü hafifletilebilir!

 

Samsyung’un bir çok serisi bulunuyor; J, Note, S, On, C, A, E, Grand ve diğerleri… Firma, bu cihazların hepsine güncelleme vermekte zorlanıyor. Önemli  modeller çoğu zaman güncelleme alamazken, alan orta ve giriş segment modellerde çok geç alıyor. Yani firmanın kafası karışıyor.. Eğer Samsung, bazı serileri sonlanndırırsa güncelleme süreci hızlanacak ve Android kullanım oranları olumlu yönde etkilenecektir..

 

Satış rakamlarının düşmesi

 

J ve OOn serileri orta seviyede konumllanıyor. Fakat firma, satışlara göre Note serisinide sonlandırabilir. Fakat J serisi hem ülkemizde, hemde tüm dünyada ıoldukça fazla satan bir akıllı telefon serisi. Bu yüzden bu, çok mantıklı görünmüyor.

 

Üretim maaliyetlerini azaltmak

 

Firma, ürettiği çok fazla modeli her ülkede satmıyor. Eğer farklı bir ülkede bu cihazlar çok satmıyorsa, bu firma için yük olacaktır.

 

Firma, S ve Note serisinide birleştirmeyi düşünüyor. Bizim önerimiz, S ve Note serisi birleşerek her yılın sonunda duyurulması. Orta ve giriş seviyede J, orta üst seviyede ise A serisinin sürdürülmesi en mantıklısı olacaktır.

 

Firmanın J serisini bitirme gibi bir hata yapacağını düşünmüyoruz, hatta J serisi yerine S serisini bitirmesi daha mantıklı olacaktır. On  ve Note modelleri ise kendi klasmanında değerlendirilmeli. Mesela Note serisi her yılın sonlarında duyurulduğu için İphone’a doğrudan rakip olarak gösteriliyor, daha doğrusu kullanıcı öyle düşünüyor. On serisi ise fazlasıyla gereksiz bence.

 

Yeni bilgiler geldikçe aktarmaya devam edeceğiz. Bitirmeden önce firma, satışı düşük modellerini en düşük satış yapan ülkelerde satmamalı. Bu sayede elindeki fazla ürün azalır.

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap