Sakalımız Yokki Sözümüz Dinlensin, Huawei Mate 20 Cep Yakacak!

ZTE-delays-its-first-5G-phone-will-now-launch-in-late-2019

Bundan yaklaşık 1.5 yıl önce YouTube kanalımda yayımladığım Galaxy S8 hakkında ne düşünüyorum başlıklı videomda, S8’i eleştirirken Huawei ile fiyat karşılaştırması yapanlarada bir hatırlatmada bulunmuştum.

Samsung’un ilk akıllı telefonları, ülkemizde daha makül fiyatlarla satılıyordu. Hatta İphone 2500TL ise Samsung en fazla 2000TL’lik fiyatla amiral gemisi piyasaya sürüyordu. Buda firmanın, nispeten Apple’dan daha uygun fiyatla cihaz satarak kullanıcıları memnun etmesinin bir göstergesiydi.

Fakat S8 ile durum biraz değişti. Normalde İphone ile arasında en az 400TL fark olan Samsung, yeni cihazlarında bu farkı 200TL’ye indirdi. Yinede kullanıcılar cihazlara yönelmeye devam etsede Huawei’nin Türkiye’deki hızlı yükselişi dikkat çekmeye başladı. Firma, 2016 yılında premium onarım seçeneğini devreye sokarak Apple’a göz dağı verdi. Daha sonra hem Apple, hemde Samsung’tan daha ucuz cihazlar piyasaya sürerek kendini sevdirmeyi başardı.

Geçen sene satışa çıkan Galaxy S8 modeli, 4499TL açıklanan lansman fiyatı sonrası eleştirilere maruz kaldı. Bunun üzerine Samsung Türkiye, cihazın fiyatını 3999TL’ye kadar çekti, ön sipariş ile alanlara ise paralarını iade etti. Benzer dönemde satışa çıkan Huawei P10 ise yanlış hatırlamıyorsam 3599TL fiyat etiketine sahipti.

Bu rekabetçi fiyat etiketi, kullanıcıları kıyaslamaya itti ve S8’in yerini P10 aldı. Bu yıla baktığımızda, P20 Pro modelini ülkemizde 4999TL’den aşağı bulabilmeniz mümkün değilken, ilk çıktığı zamanlar S9’u 4599TL’ye alabiliyordunuz.

Burada Samsung’u savunmuyorum yanlış anlamayın. 2 senedir aynı cihazı sadece donanım geliştirmeleriyle satışa sunan Samsung’un bu fiyatı koymaması gerekirdi.

Ağustos ayına geldiğimizde Galaxy Note 9 ile başlayan sonbahar maratonuyla işler iyice karıştı. Samsung Galaxy Note 9’un fiyatını 999USD olarak açıkladı. Cihaz Türkiyede ilk başta 6499TL, daha sonra doların yükselmesiyle birlikte 7999TL fiyat etiketiyle piyasaya çıktı. Doların dalgalı hareketini durdurmaya başlamasıyla birlikte, cihaz lansman fiyatına indirildi.

Apple ise İphone XS’yi 999USD’dan satışa sundu. İlginçtirki, firma Türkiye için satış fiyatını hala açıklamaktan çekiniyor. Sanırım onlarında çekindiği şeyler var, zira cihazların satışlarına çok az kaldı.

Bugünde sahnede Huawei vardı. Mate 20 Pro modelinin fiyatını 1049EURO olarak açıklayan firma, sevenlerini hayal kırıklığına uğrattı. Cihazın Türkiye’de 8000TL bandını aşacağı söyleniyor.

Şimdi diyorsunuzki, tamam anladık, Huawei fiyat arttırdı fakat sen bize niye bunları anlatıyorsun? Bu soruyada şöyle cevap vereyim. S8’in çıktığı dönemde çektiğim, yukarıda sözünü ettiğim videoda Huawei’yi Samsung’a karşı fiyat konusunda eleştirenlere “markalaşma” denen şeyden bahsetmiştim. Firmalar belli bir popülerliğe ulaştığında sadık müşterilerine güvenerek fiyatları hep yüksek tutabiliyorlar. Apple’ın, Samsung’un, Nokia’nın zamanında izlediği bir politikadır bu. Aynı zamanda bazı insanlarda psikolojik olarak ucuz cihazların daha kötü olabileceğine dair bir izlenim oluşuyor. Firma, Çin menşeyli olduğu için, Çin’deki kalitesizlik algısını ortadan kaldırmak amacıylada fiyat arttırıyor olabilir.

Küresel akıllı telefon pazarında en çok satanlar listesinde 2. Sırada olan Huawei, kendine güvenerek bundan sonra en büyük rakipleriyle benzer politikalar izleyecektir. EEEEE, artık umduğumuzu Oppo, Xiaomi, ZTE gibi üreticilerden bekleyeceğiz. Hatırlarsanız Xiaomi, bu yılın ilk yarısında yaptığı bir açıklamada karının %3’ü asla geçmeyeceğini söylemişti. Bakalım o, bu sözünde durabilecek mi yada ne kadar duracak?

Videoya gelecek olursak, listenin biraz aşağısında olduğu için bulmam biraz zaman alacağından, YouTube kanalımdan ulaşabileceğinizi belirtmek isterim. Kanala ulaşmak için en alt bölümdeki hesap bağlantılarımızı kullanabilirsiniz. Siz, küresel akıllı telefon pazarının geleceği hakkında ne düşünüyor sunuz? Yazın, tartışalım.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap