Pixel 4A’nın bu sefer de 5G’li Versiyonu Ortaya Çıktı

google-pixel-3a

Google’ın yakın bir zamanda duyurmasını beklediğimiz Pixel 4A modeliyle ilgili neredeyse her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bu sefer de telefonun Snapdragon 765G işlemcili, 5G destekli bir sürümü ortaya çıktı. Bunun yanında şuanki verilere göre SD765’li bir Pixel 5 var, Pixel 5XL ise duyurulacak cihazlar arasında yok. Gelin Google Telefon uygulamasının kodlarından çıkan detaylara bir göz atalım.

Şirketin bu yıl duyuracağı akıllı telefonlar Pixel 4A, Pixel 4A (5G) ve Pixel 5 modellerini içeriyor. 9To5 Google’a göre şu anda bir Pixel 5XL modeli yok.

Google Telefon uygulamasının kodlarında inceleme yapan uzmanlar, Google’ın bu sene büyük bir Pixel 5 çıkarmayacağını söylüyor.

Daha önce Google’ın “redfin” ve “bramble” kod adlarına sahip ve Snapdragon 765G işlemciye sahip 2 model üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bu cihaz kod adlarından birinin Pixel 5’e ait olduğu düşünülüyordu. Fakat görünüşe göre Google başka bir şey planlıyor.

Bu kod adlarından bramble, Pixel 4A’nın 5G versiyonuna ait. Snapdragon 765G’nin içinde dahili bir 5G modemi var ve bu işlemci hem Pixel 4A (5G) hem de Pixel 5 modeline güç verecek anlaşılan.

Buradan çıkaracağımız bir diğer sonuç da Google bu sene tam bir amiral gemisi duyurmayabilir. Fakat bu kod adlarını taşıyan cihazlar 5G desteğiyle gelecek.

Pixel 4A ve 5’i ne ayıracak?

2 cihazın da aynı işlemciyle gelmesi, bunların arasındaki farkı sormanıza neden olabilir. Muhtemelen Google, bir pazarlama stratejisi izleyecek. Ortaya çıkan rapor, Pixel 5’in 120Hz tazeleme oranına sahip bir ekranla geleceğini ifade ederken, RAM ve depolamada da Pixel 5 daha yüksek seçeneklerle donatılacak. Tabii daha iyi malzeme kalitesi ve kamerayı unutmamak gerekiyor.

Pixel 4A (5G)’de ise 60Hz bir ekran yer alacak. Pixel 4A serisine 5G destekli bir modelin dahil edilmesi, yolda olan güçlü rakibi OnePlus Nord’la rekabetinde önemli bir miheng taşı olacak, çünkü o cihaz da 5G desteğiyle gelecek.

Önerilen Yazı
OnePlus, Nord Model Akıllı Telefonuyla İlgili Yeni Bir Video Yayımladı!

Telefon uygulamasındaki kod parçacıkları, Pixel 4A’nın standart modelinde Snapdragon 730 işlemci olduğunu doğruluyor, ki bunu zaten biliyoruz.

Pixel 4A’nın 5.81 inçlik delikli ekran, 6GB RAM ve 128GB’a kadar dahili hafıza ile sunulması bekleniyor. Yüksek ihtimalle cihazda 3080Mah batarya bulunacak. Cihazın arka tarafında 12,2MP, ön tarafında ise 8MP bir kamera yer alacak. Pixel 4A (5G) ise SD765 hariç standart 4G model ile aynı özelliklere sahip olacak.

Pixel 5’e geldiğimizde ise birden fazla kaynak, cihazla ilgili sızıntıların gerçeği yansıtmadığını ve cihazın hâlâ tasarı aşamasında olduğunu belirtiyor. Bu arada cihazla ilgili bildiklerimiz de yavaş yavaş değişiyor, Google’ın, Soli Radar sensörünü kullanmaktan vazgeçeceği ve farklı bir yöne odaklanacağı düşünülüyor. Bunun yanında geri dönmesi beklenen Motion Sense özelliği, kaynaklara göre Pixel 5 ile karşımıza çıkmayacak.

Pixel 4A’nın 5G modelinin ise beklendiğinin aksine 13 Temmuz’da değil, yılın son çeyreğinde Pixel 5 ile duyurulacağı tahmin edilmekte, bunun nedeni de aynı donanıma sahip olmaları.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiniz mi?

https://www.phonearena.com/news/Pixel-4a-5G-to-be-powered-by-Snapdragon-765G_id125862

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap