LG, Tekrar Başarılı Bir Üretici Olmak İçin Ne Yapmalı?

LG kablosus şarj

LG, bir zamanların en popüler üreticilerinden biriydi. Firma, bir zamanların parlayan yıldızıydı, çünkü birçok üretici fiyat artırırken, LG fiyat performansıyla bir adım öne geçiyordu. Xiaomi global pazara henüz gelmeden önce, gDünya genelinin Xiaomi’siydi diyebiliriz.

Bu arada uygun fiyat derken, rakiplerine göre uygun fiyatlı olmasından bahsediyorum, yanlış anlaşılmasın.

LG’nin yaptıklarına kısaca bir göz attıktan sonra, firmanın ne yapması gerektiği ile ilgili fikirlerimi paylaşacağım.

LG, G serisiyle büyük bir ün kazandı. Özellikle G2, performansı ve fiyatıyla ülkemizde ses getirmişti, üstelik özgün diyebileceğimiz bir tasarımı vardı.

Donanım kadar yazılım da önemli, LG, bu cihazın yazılım desteğini çok başarılı bir şekilde sürdürdü.

LG G3 ile birlikte firma, yine bir çok yenilik sunmuş, Galaxy S5’e önemli bir rakip olmuştu.

Gel gelelim, bundan sonra LG’nin başı biraz ağrımaya başladı. Çünkü satılan cihazlarda hayalet ekran, yeşil ekran ve bazı donanımsal sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Şikayetler fazlalaşınca, sorunun kronik olduğu düşünülmüştü. LG, daha sonra bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı mı onu bilemiyorum.

Türkiye’de zaten biliyorsunuz, servis kalitesi diye bir şey yok. LG ile birlikte belki ilk akıllı telefonunu alan insanlar, LG’den nefret etti. Fakat sorun yaşamayanlar, doğal olarak hallerinden memnundu, hatta ben LG kullanıp bir sonraki akıllı telefonum da LG olur diyen çok insan duydum.

Her neyse, gelelim G4’e. Bu sefer daha ilginç bir sorun LG’yi bekliyordu, Snapdragon 810’un ısınması. 2015 yılında Qualcomm’un başına talihsiz bir olay geldi. sNAPDRAGON 810 işlemcisi, üretimle ilgili bir sorun sebebiyle o dönemin birçok üreticisi, bu işlemciyi tercih etmedi. HTC 10, Microsoft Lumia 950 serisi gibi sınırlı sayıda cihaz, bu işlemciyle piyasaya sunuldu ve HTC 10 modelini kullanan kullanıcılar, çok fazla ısınma sorunuyla karşılaştı. Birçok tüketici, bu durumu bayağı eleştirmişti.

LG ne yaptı derseniz, ondan daha az güçlü Snapdragon 808 işlemciyi akıllı telefonlarında kullandı. Bu işlemci, Snapdragon 810 ve Exynos 7420 işlemcilerinden daha az performans sunuyordu, ve yanlış hatırlamıyorsam bazı teknolojileri desteklemiyordu. Buna rağmen LG, özellikle G4’ün kamerası üzerinde bayağı çalışmıştı. LG G4, Galaxy S6 gibi rakiplerinden daha iyi fotoğraf çekiyordu. Video kalitesi de fena değildi.

2016 yılına geldiğimizde ise firmanın yeni bir şeyler denediğini gördük. Oyun arkadaşları aksesuar serisi, modüler bir akıllı telefon. Bu akıllı telefon, sektöre çift kamerayı da getirdi. Fakat LG oyun arkadaşları aksesuarları çok pahalıydı ve cihazın tasarımı da çok kabaydı. Üstelik LG, yeni sorunlarla karşı karşıya kalmıştı. Modüler akıllı telefonu başarısız olan LG, toparlanmak için V serisini piyasaya sürdü, kısmen de başarılı oldu.

G7 ile 2015 yılındaki gibi bir işlemci sorunuyla karşılaşan LG, Samsung yüzünden Snapdragon 830 yerine 820 işlemciyi kullandı, üstelik fiyat beklentilerin üstündeydi. LG, ksn kaybetmeye devam etti.

Firma, V20 ve V30 gibi telefonlarıyla belli bir başarı elde etse de G2 ve G3’teki günlerine geri dönemedi. Bunda tüketicilerin firmaya olan güveninin sarsılmasının yanı sıra, rakiplerinin güçlü hamleleri de etkili oldu.

Şimdi ise Velvet isimli bir orta üst seviye telefon göreceğiz LG’den. Firma, şimdiye kadar yaptığı açıklamalarda ürünün bazı özellikleriyle fark yaratacağını söyledi. LG Velvet, yeni ve özgün bir tasarımla gelecek ve tahminlerimiz, cihazın çeşitli yazılımsal özelliklerle destekleneceği yönünde. LG, bu telefonu yeniden dirilişinin başlangıcı olarak görüyor, fakat buna karar verecek ne yazıkki LG değil, kullanıcılar.

Şimdiye kadar bu gizemli akıllı telefon ile ilgili öğrendiğimiz şeyler Qualcomm Snapdragon 765G işlemciyle geleceği, güçşü bir üçlü kamera kurulumuyla geleceği ve 5G ile sunulacağı. Bir de yukarıda dediğim özgün tasarım falan var.

Fiyatı ne kadar olacak derseniz, sızıntılar 750USD gibi bir fiyat söylüyor, bu, Velvet’in başarısız olmasının bir sebebi olabilir. Honor 30 Pro, Xiaomi Mi10, İphone 11 gibi bu fiyata yakın cihazlar varken, LG’nin Velvet’i ne kadar ilgi görür merak konusu.

Tabi şunu da söylememiz gerekiyor, LG’nin ne yapacağını bilmiyoruz, yani firma iddia ettiği kadar başarılı bir cihaz ürettiğini düşünüyorsa, yeni ve çeşitli özelliklerle tüketicilerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor olabilir. Umuyoruz bu şekilde olur.

Yine de tüketicilerin bu cihazı satın alması için LG’nin fiyat konusunu da önemsemesi gerektiğini söyleyelim.

Bunun yanında firmanın, kullanıcıya güven vermesi gerekiyor. Örneğin karşılaşılan sorunlarda para iadesi veya cihaz değşimi, gelişmiş teknik servis desteği bu güvenin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Tabi ki, tüketicileri kendisine çekmesi de gerekiyor. Bunun için de tıpkı Samsung gibi eski telefonunu getirene belli miktarda indirim yapılabilir, yeni LG Velvet’i alanlara bazı hediyeler verilebilir. Mesela yine Samsung’dan bir örnek verirsek, firma, Galaxy S20 ön siparişi verenlere Galaxy Budds+’yı hediye etmişti.

Reklam çalışmaları ve güçlü bir sloganın da firmaya epey katkısı olacaktır. Tabi bu kadar şeyin firma için aynı zamanda bir risk olduğunu söylemiş olayım. Eğer Velvet başarısız olursa, firmanın yaptığı bunca çalışma işleri iyice çıkmaza sürükleyecektir. Bir yazımda demiştim, LG’nin mobil departmanının elden geçmesi, başkanın değişmesi gerekiyor. Dediğim nihayet oldu ve yeni gelen kişi, biraz farklı biri gibi görünüyor. LG’yi tekrar, güçlü bir şekilde pazarda görmeyi diliyoruz.

Son olarak LG Velvet ile ilgili bildiklerimiz sınırlı olduğundan başarılı olup olamayacağıyla ilgili bir şey söylemek, şuanda doğru olmaz. Peki siz, LG’nin başarılı olacağını düşünüyor musunuz?

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap