Windows 7’nin Ölümü, Gerçekten PC Devrinin Sonunu Getirir mi?

windows 7

Geçtiğimiz hafta Microsoft, en çok sevilen işletim sistemlerinden biri olan Windows 7 için desteği tamamen sonlandırdı. Son verilere göre Windows kullanıcılarının yaklaşık %29’u Windows 7 kullanıyor. Bu da gösteriyor ki tüm uyarılara rağmen kullanıcılar, Windows 7’den vazgeçemiyor.

Steam’in yayımladığı raporlarda ise oyuncuların çeşitli sebeplerden ötürü Windows 7’ye geçtiği açıkça görülüyor.

Yine araştırmalar, bazı eski PC kullanıcılarının yeni bir Windows bilgisayar almak yerine tablet ve ikisi bir arada cihazlara yöneldiğini ortaya koydu. Bu veriler ışığında önümüzdeki süreçte PC sektörünün öleceği ve sektöre mobil işletim sistemlerinin hakim olacağı bu araştırmacılar tarafından tahmin ediliyor.

Yazımıza devam etmeden önce belirtelim, 1 araştırma kuruluşunun elde ettiği verilerle kesin bir sonuca ulaşamayısz. Yani dedikleri gibi, PC’ler yavaş da olsa gözden düşebilir, fakat bu şuanda pek mümkün görünmüyor.

Windows 10 çalıştıran 1 milyar cihaz var şuanda. Windows 7 kullanıcılarının ise en az 200 milyon olduğu tahmin ediliyor. Bu kullanıcıların bir kısmı üst sürüm bir Windows’a geçiş yapabilecekken, bir kısmı ise çeşitli teknik yetersizliklerden ötürü Windows 10’a vs. yükseltme için uygun teknik koşullara sahip değil. Microsoft bu kullanıcılara bilgisayarlarını değiştirmelerini öneriyor ancak bu konuda her hangi bir teşviki yok. Kullanıcılarda memnun oldukları işletim sistemi ve cihazlarını değiştirmek istemiyorlar.

Ben bu tip cihaz sayısının çok yüksek olduğunu düşünmüyorum, bu cihazların büyük bir kısmı muhtemelen Windows XP’den geçme veya Windows 7 çıktığında gereksinimleri bir ölçüde karşılayan cihazlar. Microsoft eğer bu müşterileri çekmek istiyorsa kendi mağazasında sattığı ürünler için bir dönüşüm programı veya indirim uygulamalı diye düşünüyorum.

Demin de dediğim gibi, Windows 10 çalıştıran 1 milyar cihaz var. Bu kadar cihaz olduğu sürece PC sektörü ölmez. Aynı zamanda oyunlar ve uygulamalar artık Windows 7 için uyumluluk sunmayacak. Yani kullanıcılar, özellikle de oyuncular gelecek yıllarda işletim sistemlerini değiştirmek zorunda kalacaklar.

Eski cihazlardan taşınabilir tablet ve ikisi birarada olan cihazları tercih eden kullanıcılar tabi ki de Windows kullanımını aşağı çekecektir, ama PC sektörünü öldürecek demek, bizce biraz iddialı.

Burada Microsoft’un atacağı adımlar da çok önemli. Biliyoruz ki Windows 7’nin hâlâ kullanılmasının sebebi sade bir arayüze sahip olması. Windows 10’da ise bazı şeyler kafanızı karıştırabiliyor. Bu da daha basit olan bir işletim sisteminden niye buna geçeyim sorusunu sormanıza neden oluyor.

Mobil alan gittikçe güçleniyor. PC satışları son yıllarda sadece 2019’da artış gösterdi, bu da Windows 10’a geçmek isteyen kullanıcılar ve yeni bir PC’ye ihtiyacı olan kişiler sayesinde oldu. Microsoft, Android üzerinde de patentlere sahip.

Windows XP desteğinin çekilmesinin bu kadar yankı bulmamasının sebebi, o dönemde kullanım oranlarının %15’e kadar düşmesiydi. Yani Windows 7 kullanımının oran olarak yarısına denk geliyor. PC sektörü bir gün ölecek ama bu, Windows 7 yüzünden olmayacak. Oyuncuları hedef alan bulut teknolojileri, tüm hızıyla gelişimini sürdürüyor. İnsanlar artık Mac ve PC’erinde daha az vakit geçiriyor. Fakat Microsoft’ta boş durmuyor. PC sektörünün bitmesi için, onlara olan ihtiyaçlaımızın tamamen ortadan kalkması gerekiyor. Bu yüzden Windows 7 gitti, Windows bitti havasına şuan girmenin bir mantığı yok. PC’ler, geleceğin bulut teknolojilerine kafa tutabilirlerse ayakta kalmaya devam edeceklerdir.

Benzer tepkiler az da olsa Windows XP desteği bittiğinde de karşımıza çıkmıştı. Anlaşılan o ki piyasa, gerginliği ve tartışmalarıı seviyor.

İşin içine biz sadece Windows’u kattık ama Apple’ın MacOS’u da dahil olmak üzere masaüstü işletim sistemlerinde genel bir düşüş var. Bu işin sonunu hep birlikte göreceğiz fakat, her şeyi kenara atmanın, en azından şuan bir mantığı yok.

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.