İlginizi Çekebilir

Hayda, Microsoft Şimdi de TikTok’un Küresel Bölümünü Satın Almak İstiyor!

tiktok

ABD hükumetinin Çin’e karşı izlediği tutumu sanıyoruz artık herkes biliyor. Şirketlerine Çin’li şirketlerle çalışma yasağı getiren Trump hükumeti, geçtiğimiz haftalarda TikTok’un ülkede yasaklanacağını duyurmuştu.

Daha sonra bir sızıntı, Microsoft’un TikTok’un ABD bölge operasyonlarını satın almak için görüşmeler yaptığını iddia etmiş ve Microsoft da bir blog yazısıyla bunu kamuoyuyla paylaşmıştı. Trump, ilk önce bunu desteklemediğini söyledi ancak daha sonra geri adım atarak Microsoft’a 15 Eylül’e kadar süre verdi. ABD, TikTok’un en çok kullanıldığı ikinci ülke ve onun arkasından da Türkiye geliyor.

Çin hükumeti ise bu satın almayı desteklemediğini ve önleyeceklerini söyleyince iş hepten çorba oldu, fakat sanıyoruz Microsoft da hedef genişletmeye karar verdi.

Bu arada TikTok’un Avrupa’daki kullanıcılar için veri merkezleri oluşturmaya başladığını ve bu ülkelerin güvenliğini kazanmak için verileri buralarda depolayacağını da söylemiş olalım.

Dediğim gibi Microsoft; ABD, Kanada ve Yeni Zelanda operasyonlarını satın almak istediğini zaten doğrulamıştı. Fakat içeriden gelen bilgiler, yazılım devinin Hindistan ve Avrupa’yı hatta şirketin küresel operasyonlarını satın almaya niyetlendiğini ortaya koyuyor.

Financial Times isimli bir haber kaynağı, Microsoft’un TikTok’un sahibi ByteDance ile satın alınacak bölge anlaşmasına Hindistan’ı da  eklemek için görüştüğünü fakat başarısız olduğunu yazmış.

Başka bir kaynak ise Reuters’a, Microsoft’un dev sosyal medya ağının küresel operasyonlarını satın almak için ByteDance’a teklif götürmediğini, satın alımın bu bölgelerle sınırlı olacağını söylüyor.

TikTokTikTokTikTokTikTok

ABD, anlaşma olsa da olmasa da, 15 Eylül’e kadar şirketin ABD operasyonları Microsoft veya başka bir ABD’li şirkete devredilmezse Trump’ın uygulamanın ABD’de kapatılması için bir yürütme emri imzalayacağını belirtiyor.

Başkan Trump, TikTok’un ABD’li bir şirketle anlaşmaması halinde uygulamayı ülkede yasaklamakla tehdit ediyor. Bu yasak, uygulamanın Google Play ve Apple App Store mağazalarından kaldırılmasını da içeriyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/microsoft_is_now_looking_to_acquire_tiktoks_global_operations-news-44649.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap