İlginizi Çekebilir

NEDEN EN PAHALI TELEFON İPHONE X?

İPHONE

Önerilen içerik: Fiyat Artışları Ne Kadar Devam Edecek?Akıllı telefon dünyası onunla başladı. O, hem kendisinden sonrakilere yön verdi, hemde kendini geliştirerek şuanki konumuna ulaştı. Kalitesiyle, yazılımıyla, muhteşem optimizasyonuyla övülüyor, iş kesimi tarafından tercih edilen telefonlardan biri olmayı başarıyordu. Evet o İphone idi.

Yukarıda, İphone’un hikayesinden 1 özet geçtim sadece. Ancak asıl konumuz bu değil. Herkesin merak ettiği bir konu olan, İphone neden pahalı? Ya da başlığımız olan İphone X, neden bu kadar pahalı?

İlköncelikle kullanıcıların “En pahalı en iyisidir.” Algısından başlayalım. Ülkemiz ve tüm dünyada, pahalı olan bir ürün daha çok raabet görüyor(du). Son zamanlarda işler biraz değişti tabi. Bu durum, firmaları harekete geçirdi ve “Madem insanlar pahalıya önem veriyor, pahalı ürün seviyor, bizde pahalı ürün çıkararak piyasaya tutunalım.” dEDİLER. Tabi sadece fiyat yetmiyor. Muhteşem bir logo, muhteşem bir slogan, ve sayısı çok fazla olan reklamlarda gerekiyordu.
APPLE LOGO
Bunların hepsinden sonra sağlam bir perakendeci, iyi bir taşıyıcı, bir kaç fabrika elemanı bulunur, üretime başlanır.
Apple’ında bunlardan pek 1 farkı yok. Daha doğrusu hiç bir firmanın diyemesek de, bir çoğunun. 300 Çin parası ile işçi çalıştıran Foccon fabrikasında, İphone parçalarının bir çoğu üretiliyor.

Hatta İphone ürertiminin merkezi buraya dayanıyor. Tim Cook ise oradan sallıyor “Günde bir kahve içeceğinize İphone X alabilirsiniz.” Milletin parasına göz dikmiş belli. Kimse bana bunu savunmasın arkadaşlar. bunun savunulacak bir yanı yok. Millet ekmeği zor alıyor, sen ne diyorsun. Biraz yavaş.
TİM COOK
Marka algısını oturtursanız, İnsanları rahatlıkla kandırabilirsiniz. İşte Apple bunu yapıyor. Firmalar bize dürüst olsaydı, o zaman bu kadar tutmazlardı öyle değil mi?

Bir diğer husus ise çok talep görmeleri. Xiaomi sınırlı pazarlarda satıştayken, Apple dünya genelinde satış yapıyor. Doğru orantılı olarak, maliyet artıyor, fiyatta artıyor. Ve bu, kullanıcıya yansıyor. Apple, satışlarından kazandığı kar payının hepsini kasasına indirmiyor.

Reklam gelirleri ise maaliyetin neredeyse 5’de 1’ini oluşturuyor. Mesella Huavei bile TV’ye reklam veriyor. Bu saydığım durumlar bütün popüler markalar için geçerli. Reklamlarda yapılan özellik tanıtımları, muhteşem sloganlarda kullanıcının kalbini çalıyor.

Marka değeride önemli. Markanız olmadan, sizde olmazsınız. Apple’ında adı var. 1975’den beri dünya piyasasındaalar. Buda onları tanınmış yapıyor. Ürünlerinin çok fazla satmasıda marka değerini olumlu yönde etkiliyor.

Ayrıca Apple gibi firmalar, çok büyük bir öz güvene sahip. Sadık kullanıcılarını kaybetmeyeceklerini düşünüyorlar. Bu nedenle fiyat artışını sorun etmiyorlar. Biri gider, öteki gelir nasıl olsa!

Bizim ülkemiz için geçerli bir konuyla karşınızdayız, vergiler. Bu konuyla ilgili bir içerik yazmıştık, onu hemen aşağıya alıyorum:

http://voicetekno.xyz/2017/10/fiyat-artislari-ne-kadar-devam-edecek

İşin içine %125 ÖTV, %10 TRT Payı, ve bunların toplamının %18 KDV’si girince fiyat hepten tavan yapıyor. Dolar bir çıkıyor bir iniyor, fiyatlar artmaya devam ediyor.

Kısacası firmalar bir kısım artışı bilinçli yaparken, bir kısım artışı ise gerçekten istemeyerek yyapıyor. Sanırım, azda olsa anlatabilmişimdir…

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap