İlginizi Çekebilir

Hangi Dijital İçerik sağlayıcısını kullanmalıyım?

netflix-blutv

Hatırlarsanız Techno Voice olarak bundan bir kaç ay önce sizlere hangi müzik sağlayıcısını tercih edebileceğiniz konusunda fikir vermiştik. Bu içeriğimizden yola çıkarak bu seferde sizlere, dijital içerik sağlayıcılarından bahsedeceğiz.

Biliyorsunuzki artık eskinin sinema ve TV geleneği yerini dijital hizmetlere bırakmaya başladı. Sinema hala güncelliğini korurken TV kanalları ilgi kaybetmeye başladı.

Elbetteki insanların sevdiği diziler TV kanallarında yayımlanıyor, fakat filmler için bu geçerli değil.

Kriterlerimi en stabil ve erişilebilir uygulamalar üzerine belirledim. Listemizde sırasıyla Netflix, Blutv, TV+ hizmetlerine yer vereceğiz. Diğer uygulamalar (Tivibu, Digitürk) gibi gerek taahütlü olmaları, gereksede fazla erişilebilir olmamaları nedeniyle kullanma şansım olmadı. Şimdi deneyimlerimizin olduğu asıl içeriğimize geçelim.

Netflix

Netflix’i yakın zamanda deneyimlemeye başladım. Mobil, bilgisayar ve akıllı TV uygulamalarını inceleme şansım oldu. Temel olarak PC ve mobil görünümünden memnun kaldığımı söyleyebilirim fakat TV’dede iyi deneyim sunuyor. Başlıca avantajlarından birisi yerli dizi ve filmlere yer vermesi diyebiliriz. Diriliş “Ertuğrul”, Ezel dizileri başta olmak üzere yerli film ve çizgi dizilerede yer veriyor. Türkiye’de hizmet veren uygulamaların yapamadığını, Netflix yaptı helal olsun.

Mobil uygulamalarında erişilebilirlik (ekran okuyucu uyumluluğu) oldukça hoşuma gitti. İzlediğim dizi ve filmleri ileri/geri sarabiliyor, kontrolleri çok rahat kullanabiliyorum. Uygulamada erişilebilir olmayan tek yere rastlamadım demem yanlış olmaz.

Platformu diğerlerinden ayıran en önemli özellik desteklenen içerikleri telefon ve ya SD karta kaydederek daha sonra izleyebilmemizi sağlaması. Bu sayede otobüste canınız sıkılmıyor. Tabi arabaları seyretmek her zaman eğlenceli fakat uzun bir seyahate çıktıysanız ve kalitesiz otobüs televizyonlarına muhtaç kalmak istemiyorsanız Netflix oldukça işinize yarayacaktır.

Her platformun olduğu gibi Netflix’inde bazı eksileri var. Bunlardan birisi bazı önemli ve yeni çıkmış filmlerin platformda hemen görünmemesi. İnsanların bazılarının Netflix kullanmasının amacı, sinemadan kurtulup evinde seyir zevkini yaşamak. Fakat bugünler çokta uzak değil.

Bir diiğer sorun uygulamayla ilgili teknik bir sorun yaşadığınızda doğrudan ulaşabileceğiniz bir müşteri hizmetleri bulunmuyor. Ya, telefon görüşmesi yapacaksınız, ya da sorununuzu E-posta ile iletip çözüm bekleyeceksiniz. Diğer platformlar sosyal medya üzerindende destek vermeyi sürdürüyor.

Netflix rakiplerine göre çoğu konuda öne geçmiş durumda. Ancak vizyon filmlerinin, futbol ve basketbol maçlarının yayımlanması, bu platformu daha güzel yapmaz mıydı? Ayrıca hala uygulama üzerinden aboneliğimizi iptal edemiyoruz.

Fiyatlandırma olarak bize 4 seçenek sunuluyor. Bunlar; başlangıç, standart, özel ve ultra. Fiyatlar ise 15.99, 27.99, 39.99 ve 47.99TL olarak belirlenmiş durumda. Tabi Avrupa’da olacak bir fiyat artışı Türkiye’yide etkileyecektir. Standart pakette aynı anda 1, temel pakettee aynı anda 2, özel ve ultra paketlerde aynı anda 4 cihazda izleme yapılabiliyor. Ayrıca özel ve ultra paketlerde 4K görüntü kalitesi sunulurken, ultra pakette HDR desteğide kullanılabiliyor. Temel pakette HD, standart pakette ise SD görüntü kalitesi veriliyor.

Blu TV

Blutv aslında eski bir servis değil, kökeni 2013’lere kadar dayanıyor. Fakat ismi, 2016 yılında Blutv oldu. Önceden D-Smart Blue olarak satın alınan uygulamada spor başta olmak üzere bir çok içerik için ek paket bulunuyordu. Uygulama üzerinden bir çok TV kanalıda izlenebiliyordu.

Blutv’nin hedefi Netflix’e rakip olmaktı, bu nedenden ötürü fiyatını ilk zamanlarda 6.90TL, sonraları 9.90 ve 12.90TL olarak belirledi. 9.90TL’ye kadar rekabetçi olan firma, bundan sonra benim gözümden düştü. Sebebi içeriklerin azalması, fiyatın artmasıydı. Şuan 14.90TL Blutv’ye vereceğime Netflix almak daha mantıklı.

Ancak Blutv’nin kendine has bir çizgisi var. Örneğin sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşim halinde olup sorunlarını dinliyorlardı. Çok geri bildirim yapmışlığım vardır bu arada.

Uygulamanın erişilebilirliği (ekran okuyucu uyumluluğu) çok mükemmel değil. Mesela TV kanallarının olduğu bölümü düzgün okumuyor. Gezinme menüsündede bu tarz durumlarla karşılaştım. Bir diğer konu, uygulamanın Windows için çıkmış bir versiyonu bulunmuyor. Oynatıcıda Microsoft’un eski bir hizmetiydi diye hatırlıyorum. Bu arada, uygulama tabletler içinde tam destek sunmuyor. Kendi tabletimde elde ettiğim deneyimlere bakarsak. uygulamanın yatay modu yok. Ne şanslıyızki, uygulamanın Android ve Samsung TV (Tizen ) uygulamaları var. Apple TV’dede muhtemelen vardır fakat LG TV’leri bilmiyorum.

Ayrıca uygulamaya çok eski filmler ekleniyor kimi zaman. Dizi olarakta bir kaç popüler yabancı dizi dışında hepsi Doğan TV kanallarında yayımlanmış diziler. Yabancı film sayısıda gözlemlerime göre pek tatmin edici değil, izlediğim Marslı, Yer Çekimi ve izlemesemde dikkatimi çeken Paranormal Aktiviti, Labirent tarzı filmler uygulamada bulunmuyor. Ancak uygulama aboneliğinizi alma ve iptal etme siteden değilde, içeriden yapmanız bu doğrultuda söyleyebileceğim tek pozitif yönü.

Fiyatlandırma olarak bize tek seçenek sunuluyor, bu pakette HD görüntü kalitesi seçeneği veriliyor. Tüm içeriklere sınırsız erişim hakkınız bulunurken, en fazla 4 adet cihazda hizmeti kullanabilmektesiniz.

TV+

Eğer Turkcell’liyseniz ve tarifeniz kapsamında verilen bir TV+ paketiniz varsa, Netflix ve ya Blutv almanıza çok gerek yok (eğer Netflix özel yapımları izlemeyecekseniz). Çünkü Netflix’te ve TV+’dada bulunan içerikler var. Tabi dizi izlemeyi seviyorsanız TV+ sizi bu konuda hayal kırıklığına uğratabilir. Platformda belli başlı yabancı diziler dışında başka dizi bulunmuyor. Tabi TV+’nın bir televizyon platformu olduğunu ve istediğiniz zaman programları kaydedip 24 saate kadar geri alabileceğinizi unutmayın. Hedefiniz yabancı dizilerse, Samsung TV uygulamasıda olsun istiyorsanız Netflix aboneliği daha iyi olacaktır. Evet, dediğim gibi, TV+’nın Android ve Apple TVOS TV’lerden başka TV’lerde yok ve bu bence büyük bir eksiklik. Yerel rakipleri Tivibu, ve Digitürk’ün bu platformlar dışında Samsung ve LG TV’lerede desteği var.

Eğer Turkcell’liyseniz uygulamada kullanabileceğiniz maksimum 5GB internet size veriliyor. Bu sayede yolda giderken, tatildeyken izleme yapabilirsiniz. Ancak görüntü kalitesini uygulama belirler, yani manuel seçim yapamıyorsunuz.

Eğer hizmetin mini ve ya giriş paketlerindeyseniz, EURO Sport, Sinema TV gibi kanalları izlemek için ya spor ve eğlence paketlerini satın alacak ya da full pakete geçeceksiniz. Farklı operatör kullanıcılarına çevrimdışı izleme seçeneği sunulmadığından kendi internet paketlerinden izleme yapmak zorundalar. Bu kullanıcılarada Netflix tavsiye ederim.

Erişilebilirlik ise fena değil. En azından bir şeyleri izlemek için uygulamayı açtıysanız, ekran okuyucular size rahatça rehberlik edecektir.

Bu hizmetin mini, giriş ve full paketleri bulunuyor. Hepsinde 4 cihazda oturum açabilirsiniz. Özel spor kanallarını, film kanalları gibi içerikleri izleyecekseniz full pakete geçebilirsiniz Giriş ve full paketlerde 5GB internet veriliyor. Fiyatlar sırasıyla 6.90 , 14.90 ve 16.90TL olarak belirtilmiş durumda. Tarifesine ek kullanım yapan kullanıcılara ise 5GB internete sahip giriş paketi veriliyor.

Böylelikle bir içeriğimizin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiğiniz soruları sormaktan çekinmeyin, hoşçakalın!

Bu arada Puhutv’yide listeye eklemeyi düşündük, ancak burada talep edilen reklamsız

servisler olduğu için deyinmedik. Ancak reklamlar sizi rahatsız etmiyorsa Puhutv’dede bir çok yerli film ve dizi bulunuyor, genelde yerli içerikler ağır basıyor.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap