Facebook, Giphy’i Satın Aldı!

giphy

Facebook, zaman zaman yaptığı satın almalarla gündeme gelebiliyor.Bu zamana kadar Facebook’a en büyük masraflardan birini, 2014 yılında WhatsAPP çıkarmıştı. Firma 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar Dolar’a satın almıştı. Yine yakın zamanda Facebook, kısa video paylaşım platformu SnapChat’i  de satın almak istemiş, çalışmaları kifayetsiz kalınca ondaki birçok özelliği Facebook, Facebook Messenger ve yine satın aldığı Instagram’a getirmişti.

Bu seferde şirket, popüler GİF paylaşım platformu Giphy’i satın aldığını duyurdu. Bu satın alma, Facebook’a 400 milyon Dolar’a patladı. Instagram ve WhatsApp’a ödenen paranın yanında çok hafif kalıyor tabi ki.

Facebook’un planı, Giphy’i Facebook, Instagram gibi şirketin uygulama ve hizmetlerine entegre etmek.

GİF paylaşmak ve düzenlemek için kullanıcılar tarafından tercih edilen Giphy, zaten Facebook, Instagram ve WhatsApp kütüphaneleriyle bir süre önce kullanılmaya başlamıştı. Bu uygulamalardaki medya dosyalarınızı Giphy’e göstermeniz mümkündü.

Facebook, Giphy’nin web trafiğinin yaklaşık %50’sinin Facebook hizmetlerinden geldiğini söyledi. Giphy, Instagram uygulamasının bir parçası olacak ve kullanıcılar, oluşturdukları GİF’leri hikaye ve özel mesajlarında kullanabilecek.

Giphy uygulamasını kullanan kullanıcılara gelirsek, onlar için şuanda bir sorun yok, uygulamayı 1 gün önceki hâliyle kullanabilirler. Giphy platformunda, en azından şuanda hiçbir değişiklik yapılmayacak.

İlla bir şeyden endişeleneceğim diyorsanız, verilerinizin güvenliğini düşünebilirsiniz. Bu arada vakti zamanında Facebook’u eleştirdiğim bir yazı yazmıştım, okurum derseniz aşağıya bakın. Sizin bu satın alma ile ilgili yorumlarınız neler?

Önerilen Yazı

Facebook Bağırıyor: Uygulamalarımı Bırakın, Alternatiflere Geçin!

https://www.gsmarena.com/facebook_buys_giphy_for_400_million-news-43235.php

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap