Apple Watch’a Çocuk Modu ve Uyku Takibi Özelliği Geliyor!

APPLE-WATCH-4

İOS 14 kodlarının içerisinden yeni şeyler çıkmaya devam ediyor. Yeni ortaya çıkan bilgiler, Apple’ın Watch akıllı saati için yeni özellikler üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Dün, 9To5Mac tarafından paylaşılan bir haberde, Apple’ın kan oksijen seviyesi ölçme özelliğini Watch akıllı saatine eklemeyi planladığını ortaya çıkardı. Yine aynı kaynak, velilerin İphone’ları üzerinden çocukların saatine kullanım sınırı getirme ve sıkça istenen uyku izleme özelliklerinin cihaza gelmesi için çalışmalar yapıldığını ortaya çıkardı.

Şuanda, tek bir İphone, birden fazla Apple Watch ile eşleştirilebiliyor. Fakat birden fazla İphone’a aynı saati bağlayamıyorsunuz. Bu, birden fazla akıllı saati olan kullanıcılar için oldukça iyi ancak aileler içinçok da verimli değil. Çünkü çocukları saatlerini kendi akıllı telefonlarına bağladıklarında velilerin takip etmesi mümkün olmuyor. Bunun yanında eşlenen tüm saatlerin aynı Apple hesabına bağlı olması da gerekiyor.

Yukarıda belirttiğimin aksine, bir çocuk, İphone sahibi olmayabilir. Bu yeni özellik velinin kendi İphone’u üzerinden çocuğunun Apple Watch’unu kurabilmesini ve denetimi için güvenilir kişiler ekleyebilmesini sağlayacak. Ayrıca, özellikleri kısıtlama sayesinde ebeveyn, örneğin çocuğu okuldayken saatin belli fonksiyonlarını kapatabilecek. Bu özellikler, ebeveynin belirlediği saate kadar kapalı kalacak.

Apple, yıllardır uyku takibi özelliği üzerinde çalışıyor ancak kullanıcılar bu iş için bir türlü doğrudan Apple tarafından sunulan bir hizmete sahip olamadılar. WatchOS 7 ile birlikte bu durum değişebilir. Kullanıcılar, İphone’ları üzerinden bu özelliği ayarlayabilecekler.

Bu yeniliklerden bazılarını (uku takibi ve kan oksijeni ölçümü gibi teknik özellikler) mevcut Apple Watch modellerinde kullanılamama ihtimali var. Örneğin kan oksijeni ölçümü için cihazın, yeni sensörlere itiyacı olacaktır. Fakat ebeveyn kontrolünün bir yazılım güncellemesiyle (muhtemelen WatchOS 7) diğer cihazlaraa da sunulması bekleniyor.

Tabi ki, bunların ne kadar doğru olduğunu öğrenmek için bir süre daha beklememiz gerekiyor. Yeni Apple Watch modelleri, muhtemelen Eylül ayındaki Apple etkinliğinde karşımıza çıkacaktır.

Yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.