İlginizi Çekebilir

35USD’lık Raspberry Pi, 2 Kat Fazla RAM ile Geliyor!

raspberry pi

Raspberry Pi, 8. Doğum gününü kutluyor. İlk bilgisayarını 2012 yılında piyasaya süren Raspberry Pi, o zamandan bugüne 30 milyondan fazla satış gerçekleştirdi. Her sene bir önceki neslin üstüne kat kat fazlasını koyan şirket, RAM fiyatlarının düşmesi sebebiyle yeni modelinde, bir önceki modele göre 2 kat daha fazla RAM kullanacak.

Raspberry Pi 4 2GB, geçen yıl 45USD’lık bir fiyat etiketiyle satışa çıkmıştı. Dediğimiz gibi RAM fiyatlarının bir nebze düşmesi, bu küçük bilgisayarın 2GB’lik versiyonunun 35USD’a düşmesine sebep oldu.

Firmanın açıklamasına göre 2012 yılından günümüze enfilasyonda yaşanan değişiklik, o dönemdeki 35USD’ın şuandaki 40USD’a eşit olmasına sebep oldu.

Yani, 2GB RAM’li bu modeli tercih ederseniz, yaklaşık 5USD’lık bir indiriminiz oluyor. Sonuç olarak, rakamsal değeri cihazın hâlâ ilk model ile aynı.

Bunun yanı sıra  yenilenen Pİ4, bellekte 8, bant genişliğinde 10 kat, ekrandaki piksel sayısında ise 4 katlık bir iyileştirme sağlıyor. Bu fiyat indiriminin kalıcı olduğunu belirtelim.

Taşınabilirlik ve fiyat anlamında başarılı olan Raspberry Pi cihazları, yaklaşık 8 yıldır hayatımızda. Giderek kendini geliştiren ve ihtiyaçlara bir ölçüde cevap veren firmayı tebrik ediyor, gelecekteki çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Unutmadan, bir şekilde Raspberry Pi’yi edinip kullandıysanız, fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

https://www.engadget.com/2020/02/27/35-raspberry-pi-4-double-ram-2-GB/?utm_campaign=homepage&utm_medium=internal&utm_source=dl
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.