Yatırımcıları Endişelendiren Telefon, Galaxy Note 9!

kamera

Bu yazıyı görünce artık içinizden, “yeter be, 1 gündür Samsung, Samsung. Başka bir şey yok” diyeceğinizi tahmin edebiliyorum. Fakat bu yazımda, bu cihazla ilgili söyleyeceklerimi noktalayacağım.

Bildiğiniz gibi Note 9 ile ilgili son 1 ayda, öğrenmediğimiz hiç bir şey kalmadı. Yani Unpacket 2018, Galaxy Home hoparlör dışında bizi heyecanlandırmadı. Sebebi piyasanın, cihazı gündemde tutma çabasıydı. İşlemler sırasıyla gerçekleşti; önce test sonuçları, sonra özellikleri, sonrada fotoğrafları ortaya çıktı. Ancak, kimse bu cihazdan tatmin olmadı.

Çünkü S8 ve S9’dan farklı hiç bir şey (kalem hariç) sunmuyordu tasarım olarak. En büyük farklılık ise S-pen’de oldu. Yeni kalem, 40 saniyede tam şarj oluyor ve tuşlarının çok amaçlı olarak kullanılacağı biliniyor. Ayrıca S-pen’in farklı varyasyonlarıda satılacakmış.

Kalem, tabiki bekleneni fazlasıyla veriyor. Ancak tasarım? İşte o konu tam bir muamma. Çünkü 2 yıldır değişmeyen tasarıma kimsenin yanaşacağı düşünülmüyor. Yatırımcılarda böyle düşünmüş olacakki Samsung’un hisselerine her hangi bir yatırımda bulunmadılar. Böylece Galaxy Note 9, çıktığı gün bile Samsung’a hiç bir değer kazandırmadı.

Kullanıcılar aynı şeyleri görmekten sıkılıyor. Artık cihazın sadece içine değil, dışınada bakıyorlar. Bu yüzden tasarımında, bir önceki modelden farklı olması gerektiğini düşünüyorlar.

Galaxy S9’un satışlarının beklenenin altında kalması firmayı zaten korkutuyor. Eğer Apple, yenilikçi bir cihazla piyasaya girerse Samsung’un işi git gide zorlaşacaktır.

Peki Galaxy S9’dan tek farkı RAM, depolama ve kalem olan bir cihaza, 1800TL fazladan para vermeye değer mi? Tabi ki deymez. Kişisel kullanıcılar kalemin yüzüne bile bakmıyor.

Tabi ki, “kalemide olsun iyi hava atarım” diyenlerde olacaktır. Galaxy Note 9, donanım alanındaki başarısını, ne yazıkki tasarımda gösteremedi. S9 ile düşüş yaaşayan Samsung, Note 9’da bir yükseliş beklememeli.

Samsung, bu yılki gelirlerini Galaxy Home ve Galaxy Watch modellerinden elde edecektir. Yıl sonunda Samsung’dan gelir kaybı raporu görürseniz hiç şaşırmayın.

Note 7, gerçekten büyük bir bombaydı. Onun sayesinde şirket milyonlarca dolar zarara uğradı. Note 8’de gerçekten iyi bir başarı elde etti, çünkü S8 tasarımı o zaman yeniydi ve İphone X duyurulmamıştı. İphone X duyurulduktan sonra Samsung’un yeni amiral gemilerinde tasarım değişikliğine gitmesi, hem Apple, hemde Xiaomi gibi rakiplerine fark atması gerekiyordu. Fakat firma, bu değişikliği 10. S modelinde yapmayı düşündü ve beklentilerin altında kalan bir tasarımla S9’u satışa sundu. Note 9, S9’un iş versiyonu olduğundan tasarımda bir değişiklik beklemek zaten çok mantıklı görünmüyordu.

S10 ya da Galaxy X, her neyse Samsung’un iyi çalışması gereken bir cihaz olduğu kesin.

Ancak yinede Note 9, oldukça iyi bir cihaz.

Samsung’un Apple’a göre bir diğer avantajıda fiyattı. S7 ile birlikte fiyatlar, Apple cihazlardan çokta farklı olmadı. Gelecek dönemde Samsung, eskisi gibi bir az daha uygun fiyatlı modeller çıkarmalı. Böylece Huawei kullanıcıları Samsung’u tercih edebilir.

Eğer cihaz, beklenenin üstünde satarsa, yatırımcıların güveni artacak ve Samsung’un hisse fiyatları yükselmeye başlayacaktır. Sizin Galaxy Note 9 hakkındaki eleştirileriniz neler? Yazın, yazımıza ekleyelim.

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap