İlginizi Çekebilir
Far Cry 6 duyuruldu!

TikTok CEO’su İstifa Etti!

tiktok

ABD’nin Çin’li şirketlerle olan problemlerine her gün yenisi ekleniyor, bu durumun sson önemli kurbanı da TikTok oldu. ABD Başkanı Trump, 15 Eylül’e kadar şirketin ABD operasyonlarının ABD’li bir şirkete devredilmemesi halinde TikTok’un ülkede yasaklanacağını duyurdu.

ABD’nin bu tutumları, şirket yönetimini derinden etkilemiş anlaşılan. Öyle ki eski Disney yöneticisi olan Kevin Mayer, Mayıs ayından beri yürüttüğü TikTok CEO’luk görevinden istifa edeceğini açıkladı. Kevin Mayer, şirkette yalnızca 3 ay CEO olarak kaldı ve istifa gerekçelerini de çalışanlarına yazdığı bir mektupta paylaştı, bununla ilgili bazı bilgiler de CNN Business tarafından ortaya çıkarıldı.

CEO çalışanlara mesajında; siyasi ortamdaki “keskin değişimin” ardından Mayer’in “kurumsal yapısal değişikliklerin neleri gerektireceği konusunda önemli düşünceleri olduğunu ve sonunda şirketten ayrılmaya karar verdiğini belirtti.

TikTok uygulamasıTikTok uygulamasıTikTok uygulamasıTikTok uygulaması

Bir TikTok sözcüsü, platforma karşı son zamanlarda yapılan siyasi tepkileri değerlendirdi ve Kevin Mayer’in şirrketteki pozisyonunun değiştirildiğini söyledi. Kevin Mayer’in, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in CEO’luk görevine getirildi ancak bu pozisyonunu koruyup korumayacağı belli değil.

Başta da  demiştik, TikTok ABD faaliyetlerini sürdürmek için ABD’li bir şirkee satılmaya zorlanıyor. Eğer belirtilen süreye kadar bu gerçekleşmezse ABD Başkanı, TikTok’un faaliyetlerini durdurması için bir yürütme emri imzalayacak.

En son bilgiler, Oracle’ın TikTok’u satın almaya başladığını ve şirketi kurtardığını söylüyor. Hatırlarsanız şirketin taliplerinden biri de Microsoft olmuştu.

TikTok’u en çok kullanan 3 ülke Çin, ABD ve Türkiye.

TikTok’a karşı yapılanları nasıl değerlendiriyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/tiktok_ceo_quits_following_backlash_from_us_president-news-44944.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap