Sony’den Sinematik Ekrana Sahip Akıllı Telefon: Xperia 1 Duyuruldu!

pria1

MWC (mobil Dünya kongresi) tüm hızıyla devam ederken, bir çok üretici yeni teknoloji ve cihazlarını duyurmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Sony’den bir kaç akıllı telefon duyurusu bekliyorduk ve tahmin ettiğimiz gibi bir amiral gemisi modeli olan Xperia 1 resmiyet kazandı. 4K OLED ekrana sahip, SnapDragon 855 işlemciyle güçlenen Sony Xperia1, bize oldukça ilginç bir deneyim sunacak gibi duruyor.

Sony Xperia 1, 6.5 inçlik 4K OLED ekrana sahip. Bu ekran, renk doygunluğunu arttıracak HDR teknolojisini destekliyor, yani Netflix’iniz varsa bu telefon sizin için her yerde taşıyabileceğiniz bir sinema olacak. Bunun yanında 21/9 ekran oranıyla Sony, uzun ekran trendine uyum sağlamayı da ihmal etmemiş.

Ses konusunda Dolby Atmos desteğine sahip Xperia 1, bu konuda bir çok rakibini gölgede bırakacak gibi duruyor.

Xperia 1, üçlü kamera kkurulumuna sahip ilk Sony akıllı telefon. Bu kameraların üçüde 12MP çözünürlüğüne sahip. Ana kamera F/1.6 diyafram açıklığına sahip ve dual pixel teknolojisi sayesinde oldukça başarılı bir otomatik odaklama desteği sunuyor. İkinci kamera 2X’e kadar optik zoom, üçüncü kamera ise son zamanlarda görmeye oldukça alışkın olduğumuz ultra geniş açılı fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Sony, Xperia 1’in içine Game Enhancer adlı özel bir mod da entegre etmiş durumda. Bu mod sayesinde oyun oynarken cihaz performansı optimize edilebilecek. Aynı zamanda oyuncular, oynadıkları oyunları bu araç sayesinde kaydedebilecek ve 8MP’lik ön kamera görüntülerini yayında gösterebilecekler.

Teknik özellikler

• Snapdragon 855 işlemci
• 6GB RAM, 64GB/128GB depolama
• 6.5 inç 21:9 4K HDR OLED ekran
• 12MP, f/1.6 + 12MP, 2x optik yakınlaştırma + 12MP ultra geniş açı arka kamera
• 8MP ön kamera
• Pil Bakımı Modu destekli 3.330mAh batarya

Cihaz Nisan – Haziran ayları arasında satışa çıkacak. Sony, ürünün fiyatıyla ilgili bir açıklama yapmadı fakat 799USD’dan aşağı bir fiyat, bu cihaz için sürpriz olacaktır. Özgün tasarıma sahip Xperia 1 hakkında ne düşünüyorsunuz? Satın almayı düşünür müydünüz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap