Oyun Telefonları Nereden Çıktı?

2019-telefonlar

Akıllı telefonlar, birçok işi artık bilgisayara ihtiyacımız olmadan yapabilmemizi sağlıyor. Peki oyun bilgisayarlarının yerini alabilecekler mi? Oyun telefonları neden çıkıyor?

Bu soruların cevabını vermek için, üreticilerin amaçlarını görmemiz lazım. Örneğin Samsung, bütçe dostu telefonlarıyla Çin’deki hakimiyetini korumaya çalışırken, Huawei kamera alanındaki başarılarını kaptırmak istemiyor.

Oyun telefonları da aslında bir girişim. Bazı üreticilerin, pazardaki yerini sağlamlaştırmalarının farklı bir taktiği. ZTE, Asus, Honor, Xiaomi gibi üreticiler, bu işle bayağı ilgileniyor. Asus, uzun yıllardır PC sektöründeki tecrübelerine güveniyor, diğer üreticiler de pazarlama stratejilerine… peki oyun telefonlarının standart amiral gemileri veya orta seviye üstü cihazlardan ne farkı var?

Genel olarak baktığımızda çok da büyük farkların olmadığını görmekteyiz. Bir üretici, yaklaşık 2 sene önce şeffaf arka kapak diyerek kullanıcıları kandırıp büyük teki çekmişti mesela.

Oyun telefonları şişmiş bir balon

Üreticiler, oyun telefonlarını kullanıcıların oyun ihtiyacı için çıkarıyor ancak ne grafik yongası, ne de kullanılabilirlik açısından bu cihazlar, kendilerine denk cihazlardan fazlasını sunamıyor.

Gördüğümüz farklı şeyler bazen bir kontrolcü, bazen tasarımsal bazı değişiklikler, bazen de birkaç farklı teknoloji oluyor. Bence bunlar, bir telefonu “oyun cihazı” yapmak için yeterli değil.

Peki bu cihazların amacı ne?

Öncelikle üreticiler, kullanıcıların bu cihazlara olan ilgisini ölçmek istiyor. Bununla birlikte bu cihazlar, bir pazarlama ürünü. Yani üreticiler, cihazlarını satabilmek için oyun oynayan kitleyi hedef alıyor.

Yukarıda da dediğim gibi, standart bir akıllı telefon ile oyun telefonu arasında mükemmel derecede farklılık yok. O yüzden bu cihazların, balon gibi şişirildiğini (fazlaca abartıldığını) düşünüyorum.

Üreticiler, her sene bizim lansmanlarda duyduğumuz bir çok ifadeyi pazarlama taktiği olarak kullanıyor. Oyun telefonları da bu pazarlama taktiğinin bir parçası. Ama görünüşe göre, çok da başarılı olmuyorlar.

Üreticiler ne yapabilir?

Bir telefona “oyun telefonu” diyebilmemiz için bize diğer cihazlardan daha güçlü bir grafik deneyimi sunması gerekiyor. Bir oyun telefonunu almak için de, o telefonda oynanabilecek gerçekten güç gerektiren oyunların olması gerekiyor. Bu koşullar olmadan oyun telefonu çıkarmak da, satın almak da mantıksız.

Peki siz, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce oyun telefonları, gelip geçici bir ürün gamı mı olacak?

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.