Huawei, Sessiz Sedasız MatePad 5G’yi Duyurdu!

matepad 10.8

Tablet pazarında da telefonlarında olduğu gibi iddialı olmayı hedefleyen Huawei’in bugüne kadar 5G destekli bir tableti yoktu. Şirket, bugün bu yokluğa son verdi. Yeni nesil bağlantı teknolojisi desteğinin yanında bu tablet, amiral gemisi seviyesinde performans ggösteriyor. MatePad 5G 785USD fiyat etiketiyle geliyor, tabii 5G istemeyenler MatePad 10.4’e yönelebilir, 280USD daha ucuz o tabletin i-Fi sürümü. Tabii MatePad 10.4, MatePad 5G kadar yetenekli değil.

Yani toparlayacak olursam karşımızda MatePad 10.4’ün üstüne inşa edilmiş 5G destekli bir tablet var.

Huawei MatePad 5G, bu yılın başlarında MatePad 10.4 üzerine inşa edildiHuawei MatePad 5G, bu yılın başlarında MatePad 10.4 üzerine inşa edildi

Gelelim MatePad 5G’nin üstün olduğu noktalara. İşlemci, MatePad 10.4’ün işlemcisine karşılık Kirin 820’a yükseltiliyor. Huawei’in bu işlemcisi, tablete 5G modemini ve Wi-Fi 6 desteğini getiriyor. MatePad 10.4’te Kirin 810 kullanılmıştı, 820 bu işlemciye göre 2 kat daha fazla (4 adet) Cortex A76 çekirdeğine sahip ve grafik yongası da %30 daha hızlı.

Tabletin sadece 1 konfigürasyonu var, 6GB RAM ve 128GB dahili hafıza. Bunun yanında hafıza, Micro SD Card ile genişletilebiliyor.

Evet, MatePad 10.4 ile arasındaki farklılıklar burada sona eriyor, benzerlikler daha fazla. MatePad 5G, 2000 x 1200 Pixel çözünürlüğünde 10.4 inçlik İPS LCD bir ekrana ev sahipliği yapıyor. Tabletin hem ön hem arkasında 8MP çözünürlüğünde birer adet kamera var. MatePad 5G, 4 mikrofonla sesi net bir şekilde alabilecekken, 4 hoparlör kurulumu ile size mükemmel multimedya deneyimi sunacak.

Tabletin pil kapasitesi MatePad 10.4 ile aynı kalıyor, 7250 mAh. Ancak onun 18W hızlı şarj desteğine karşılık MatePad 5G’de 22,5W hızlı şarj desteği var, yani bu tablet daha hızlı şarj olacak. Huawei’in paylaştığı bilgilere göre pilin 0’dan %30’a şarj olması 30 dakika, yine sıfırdan %100’e çıkması ise yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Huawei MatePad 5GHuawei MatePad 5GHuawei MatePad 5GHuawei MatePad 5G

Tablet USB-C portu üstünden şarj oluyor ve 3.5mm jak girişi üründe yer almıyor. Standart kulaklıklarınızı kullanmak isterseniz kutu içinden çıkan USB-C’yi 3.5mm jak girişine dönüştüren dönüştürücüyü kullanmak zorundasınız.

MatePad 5G, bazı Huawei tablet aksesuarlarıyla da uyumlu. Örneğin harici klavye aparatı ve dijital kalemi ayrı olarak satın alıp tabletinizde kullanabilirsiniz.

MatePad 5G, EMUI 10.1 arayüzü ile kutudan çıkıyor ve Google servislerini bildiğiniz gibi içermiyor. Tablet Huawei’in masaüstü modunu destekliyor, yukarıdaki aksesuarlarla MatePad 5G’yi bir dizüstü bilgisayara dönüştürebiliyorsunuz.

Bluetooth klavyeBluetooth klavyeM-Kalem kalemiM-Kalem kalemi

*Huawei’in kalem ve Bluetooth klavye aksesuarı

Huawei MatePad 5G, Beyaz ve Gri renk seçenekleri ile Çin’de, 3200CNY fiyat etiketi ile ön siparişe açıldı. Bir karşılaştırma yapacak olursak MatePad 10.4 LTE’nin 6GB RAM ve 128GB dahili hafıza içeren versiyonu 2500CNY fiyat etiketi ile satışa sunulmuştu, yani arada biraz fiyat farkı var.

Ürünün Türkiye’ye gelmeyeceğini biliyoruz, fakat diğer ülkelerde de satışa çıkıp çıkmayacağı ile ilgili bir açıklama yok.

https://www.gsmarena.com/huawei_matepad_5g_unveiled_a_kirin_820powered_version_of_the_matepad_104-news-45317.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap