İlginizi Çekebilir

Huawei, 2. Çeyrekte de Lider!

Huawei P40

Bu sene, Covid-19 sebebiyle tüm sektörleri etkileyen bir sene. Özellikle tüketicilerin akıllı telefon almaması şirketleri zor duruma sokarken, bu iyi haberleri engellemiyor.

Huawei, anavatanı Çin’de 55.8 nilyon adet telefon sevkıyatı yaptı. Samsung ise53,7 milyon sevkıyatla Huawei’in gerisinde yer aldı.

Canalys: Huawei, 2020 Q2'de en çok satan akıllı telefon şirketi olarak zafer kazandı

Şirket, gittikçe iyileşen Çin’deki durumunu, satılan akıllı telefonların %70’inden fazlasının Huawei olmasıyla hakimiyetle taçlandırdı. Bu arada Samsung’un durumunu pandemi bozdu ve şirketin yıllık bazda satışı %30 düştü.

Canalys Kıdemli Analisti Ben Stanton, Covid-19 olmasaydı Samsung tarafında böyle bir düşüşün gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Samsung, satışların arttığı Çin’de %1’den daha az pazar payına sahipken salgın; Brezilya, Hindistan, ABD ve Avrupa ülkelerinde büyük zararlara yol açıyor.

Canalys: Huawei, 2020 Q2'de en çok satan akıllı telefon şirketi olarak zafer kazandı

Fakat Huawei için bu liderliği korumak biraz zor olacak gibi görünüyor, çünkü şirket birçok uluslararası pazarda geri adım atmaya başladı. Ülkelerin de şirkete karşı sert tutum izlemesi, şirketin yerini korumasını zorlaştıracaktır. Tabii Çin için bu pek geçerli değil.

Canalys, Huawei’in yaşadığı bu durumlardan ötürü Xiaomi gibi diğer Çinli üreticilerin, uluslararası pazarlarda ilerleme kaydedebileceğini düşünüyor. Bu, global pazarda satış yapan Çinli üreticilerin, Huawei’den kalan boşluğu doldurmasına ve Çin’e girecek paranın artmasına da yardımcı olacak.

Özellikle Xiaomi’nin pazar payını artırması ve Google, Qualcomm gibi şirketlerle sıkı ilişki halinde olması, şirketin ilerleyişini kolaylaştıracaktır. Bakalım ABD ve Çin geriliminin sonu nereye kadar gidecek?

https://www.gsmarena.com/canalys_huawei_triumphs_as_the_bestselling_smartphone_company_in_q2_2020-news-44515.php

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap