İlginizi Çekebilir

Hayda; Bir Banka, Libra’nın logosu Yüzünden Facebook’a Dava Açtı!

flibravscurrent

Facebook’un yılın ortalarında duyurduğu, 100 destekçiyi aşmasını beklediği Libra’nın destekçileri bir bir geri çekilirken, konuyla ilgili yeni bir problem ortaya çıktı. Bir mobil bankacılık firması, logo benzerliği sebebiyle Facebook’a dâvâ açtı. Ortaya çıkan bilgilere göre 2 logoyu da aynı şirket tasarlamış.

Libravs

Yukarıda da göreceğiniz gibi 2 logo arasında mükemmel bir benzerlik bulunuyor. Dâvâcıya göre 2 logo arasında yalnızca benzerlik bulunmuyor, kullanılan işaretlerle birlikte 2 logo neredeyse aynı.

Logonun sahibi olduğunu belirten Current, yukarıdaki fotoğrafı Twitter üzerinden paylaştı.

Asıl olaya gelelim, her 2 logonun da San Francisco merkezli Character şirketi tarafından tasarlandığı bildirildi. Logoları aynı firmanın yapmasına rağmen böyle bir şeyin nasıl yaşandığı ise hâlâ bilinmiyor.

Ortaya çıkan bir diğer durum ise şu: CoinDesk  Facebook Calibra’yı açıkladıktan 3 gün sonra Current, logo için başvuruda bulunmuş. Yani logo muhtemelen önceden tasarlandı ve tescili de Calibra’nın duyurulmasından sonraya kaldı gibi görünüyor. Current’in CEO’su Stuart Sopp, Calibra’nın tanıtılmasından hemen sonra logodaki benzerlikleri dile getirdi. SOPP, CNBC’ye verdiği ropörtajda: Current’in logosu için Caracter firmasıyla 6 ay çalıştıklarını belirtti. SOPP açıklamasının devamında: Facebook Dünya’da çok yüksek bir para kaynağına sahip. Gerçekten bankacılığı daha kapsamlı ve adil bir hâle getirmek istiyorlarsa, kendi fikir ve markalarıyla birlikte gelmelilerdi, tıpkı bizim gibi, ifadelerini kullandı.

İlk başlarda 27 destekçisi olan Facebook’un sanal para birimi Calibra için, bir çok ödeme kuruluşu çekilme kararı almıştı. Alınan bu kararlarda Libra’ya karşı gösterilen tepkiler etkili olmuştu. Bir çok  skandalla gündeme gelen Facebook’un, paramuza da göz dikmesi zaten tepkiyi hak eden bir konu.

İlk öncelikle Paypal, Libra projesinden çekilirken, Pazartesi günü yapılacak toplantı öncesi VISA ve MasterCard dahil olmak üzere 4 destekçi daha projede var olmayacaklarını duyurdu. Böylece Facebook’un ödeme teknolojisi ortağı sadece Hollanda merkezli bir şirket kaldı. Oysa ki Facebook, Libra ile 100’den fazla destekçiyle çalışacağını, ilerleyen sürede destekçilerin artacağına inandığını bildirmişti.

Libra hakkında fikirleriniz neler?

KAYNAK: https://www.engadget.com/2019/10/12/facebook-sued-calibra-logo/
Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap