Gelecek Windows 10’dan 5 beklenti!

Windows 10

Bildiğiniz gibi Microsoft, yaklaşkık 1  hafta önce yeni Windows 10 güncellemesini dağıtıma açmıştı. Bazı kişilere göre güzel yeniliklerle gelen bu güncelleme, kimimizede yeterli gelmedi. İşte bir sonraki Windows 10 güncellemesinden 5 adet beklentimiz:

 

 

Telefon Yansıtma Özelliği!

 

Bu özelliğin geleceği Microsoft tarafından doğrulandı fakat  ne zaman geleceği açıklanmadı. Bir sonraki güncellemede bu yeniliği bekliyoruz. Bu sayede telefonumuzu yanımıza almadan bir çok işlemi yapabileceğiz. Örneğin gelen bir WhatsAPP mesajına bakmak için telefonu yanımızda bulundurmamıza gerek olmayacak.

 

 

Türkçe Cortana

 

Çoğumuzun yıllardır beklediği, ancak bir türlü ggerçekleşmeyen Türkçe Cortana yazılımının artık gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mac kullanıcıları Siri ile işlerini kolayca halledebilirken Windows kullanıcıları hala bu işten marum bırakılıyor. Bir kaç yıldır yakında gelecek yazsada ben şahsen yakında gelecek bir şey göremiyorum.

 

Cortana geldiğinde bilgisayarımızı daha rahat kullanabilecek ve E-posta gönderme gibi işlerimizi yapmamız için fazla zaman harcamaza gerek kalmayacak.

 

Oyun Çubuğu Artık Tüm Ekranı Kaydetsin!

 

Oyun çubuğu Windows 10 ile hayatımıza giren bir özellik. İlk başlarda sadece Xbox ve mağaza oyunlarını kaydediyordu. Daha sonra tüm oyunları kaydetmeye başladı. Ancak bu özellik Apple’ın İOS 10’da getirdiği gibi tüm ekran kayıt seçeneğinin gelmesi güzel olmaz mıydı?

 

 Ekran Okuyucudaki Tara Modu Otomatik Olarak başlamalı!

 

Görme engellilerin en önemli ihtiyaçlarından biri olan ekran okuyucular maalesefki kısa bir süre önceye kadar Windows tarafından çok geliştirilmiyordu. Son 2 yılda Microsoft bu işe biraz daha önem vermeye başladı. Ancak MacOS  gibi kaliteli olması için daha çok yolu var. Örneğin şnternette ok tuşlarıyla gezinmek başta olmak üzere bir çok iş için tara modunu el ile aktif etmemiz gerekiyor. Bunun yerine ekran okuyucu bunları tanıyarak otomatik olarak bizim istediğimiz şekilde okusa daha iyi olacaktır.

 

Ekran Okuyucuda 3. Taraf Sentezleyicci Seçimi

 

Eray Bolat Abi başta olmak üzere erişilebilir Windows kurulumu konusunda önemli çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalar sırasında Microsoft’un kalitesi düşük Tolga sesi yerine Yelda sesini uyarlayıp kullanıyorlar. Ancak firma bu seçim imkanını bize verse daha iyi olur diye düşünüyorum. Örneğin İpek/sapi5/4, Vocalizer Expressive gibi sesler desteklenebilir ya da bu seslerin bazıları Microsoft tarafından ekran okuyucuya uyarlanabilir.

 

Daha Çok İş Birliği!

 

Microsoft mağazasındaki uygulama sayısı hala yeterli değil. Özelliklede Google gibi büyük bir firmanın ürünleri hala mağazada bulunmuyor. Bizim önerimiz Microsoft Google ile arasındaki buzları eritmeye çalışsın. Kullanıcı memnuniyeti firma çıkarlarından daha önemli değil sanırım.

 

Bunun dışında Winrar gibi bazı uygulamalara artık mağaza içerisinden ulaşılması gerektiğini düşünüyorum. IDM, Mozilla Firefoks’da bu uygulamaların içerisinde.

 

Sizce Microsoft, bir sonraki güncellemesine hangi özellikleri getirmeli? Görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap