İlginizi Çekebilir

Galaxy S10 ve S10+ Duyuruldu!

galaxy-s10-1

Samsung’un 2019’da şov yapacak akıllı telefonu Galaxy S10, dün gerçekleştirilen Unpacket 2019 etkinliğinde resmen duyuruldu. Samsung’un yeni trendi noktalı ekran ve mümkün olabildiğince inceltilmiş çerçeveler, bu cihazların dikkat çekmesini sağlıyor.

Tasarım

Galaxy S10 ve S10+ tasarımları, Galaxy S6’dan alışık olduğumuz üzere cam arka panelden oluşuyor. Cihazın 3.5mm jak girişi hala yerini korurken, stereo hoparlörlerde yüksek ses sağlıyor.

Stereo hoparlörde güzel, ancak Samsung’un çoğu markanın vazgeçtiği jak girişinden hala vazgeçmemesi, firmanın çok yönlü düşündüğünün bir göstergesi. USB TYP-C portuyla şarj olan cihazların sol tarafında ses arttırma/kısma ve Bixby tuşları, sağ tarafında ise güç tuşu yer alıyor. Samsung, galaxy S10 serisinin malzeme kalitesine çok güveniyor.

Tasarımda bazı farklılıklar bulunuyor. Örneğin cihazların ön tarafı, sağ üst taraftan delikmiş gibi karşımıza çıkıyor. Bu bölümde S10’da 1, S10+’da ise 2 adet ön kamera bulunuyor. Bildirim geldiğinde ise bu kısmın etrafı halka şeklinde, tercih ettiğiniz renklere göre efekt verebiliyor. Bu sayede bildirimleriniz daha dikkat çekici hale geliyor.

Bunun yanında Galaxy S10 ve S10+’nın ekran kasa oranı %93’e yakın. Artık daha büyük ekran, çok daha küçük. Az kalsın unutuyorduk, S10 ve S10+’nın ekranında parmak izi okuyucu bulunuyor. Bu cihazlar belirli bir yerden parmağınızı okuyor, sızıntıların bazıları, ekranın her noktasından parmak izi okuma olacağını gösteriyordu. Bu parmak izi sensörünün farkı ultrasonik olması. Bu sayede cihaz, teorikte çok daha güvenli tarama yapabiliyor. Rakiplerinin sensörlerinden en önemli farkı ise bu olmuş oluyor.

Cihazlar, IP68 suya ve toza dayanıklılık sertifikasına sahip, bu sayede havuz altındayken çekim yapmak hiç de zor olmayacak.

Renk seçenekleri olarak Galaxy S10 ve S10+ bize; beyaz, siyah, yeşil, mavi, Kanarya sarısı ve Flamingo pembesi renklerini sunacak ancak hangi renk seçenekleri ülkemizde satılacak bilmiyorum.

S10 ve S10+ Donanım özellikleri

Galaxy S10 ve S10+ sırsasıyla 5.8 ve 6.44 inçlik Super Amoled ekranlara sahip olacak, 2 cihazda QHD+ çözünürlüğe sahipken HDR10+ desteği sayesinde renkler hiç olmadığı kadar güzel görünecek. Ancak HDR10+ ile izleyebileceğiniz çok fazla içerik bulunmuyor ne yazıkki, bu nedenle sırf bunun için S10 serisini en azından şimdilik almaya deyeceğini düşünmüyoruz. Bu arada, bizim noktalı (delikli) dediğimiz ekran teknolojisinin asıl adı, Infinity O.

Cihazın ABD versiyonunda Qualcomm Snapdragon 855, uluslararası versiyonunda ise Exynos 9820 işlemci bulunacak, her 2 işlemcide oldukça güçlü ve 5G destekliyor ancak Samsung, 5G destekleyen ayrı bir S10 modeli satışa sunacak. Cihazlar Dolby Atmos desteği sayesinde ses konuunda önemli bir takla daha atmış oluyor. Galaxy S10, 6/8GB RAM ve 128/512GB dahili depolama seçeneklerine sahip olurken; Galaxy S10+ 6, 8 vw 12GB RAM, 128GB, 512GB, 1TB dahili depolama seçeneklerine sahip olacak, tüm modellerin hafızalarını SD kart yardımıyla genişletebilirsiniz. Eğer 1TB’lik sürümü almayı planlıyorsanız hafıza kartı almazsınız her halde!

Galaxy S10 3500MAh, S10+ ise 4100MAh bataryaya sahip. Ekim ayında Huawei Mate 20 ile gördüğümüz ters şarj özelliği, S10 ve S10+ modellerinde de bulunuyor. Bu sayede Galaxy Buts, Galaxy Watch gibi giyilebilir ürünlerinizi ve diğer telefonları kablosuz olarak jarj edebilirsiniz.

Galaxy S10 ve S10+ kamera özellikleri

2 modelin arkasındada 3 kamera kurulumu yer alıyor. Bu kameralardan ana kamera, F/1.5 ve f/2.4 değişken diyaframlı, 77 Derece açılı 12MP sensöre sahip. 45 derecelik geniş açılı ve 2x telefoto özelliğine sahip ikinci kamera ise F:2.4 diyafram değerini taşıyor. Son olarak 123 Derecelik (ultra geniş açı) sahip üçüncü kamera ise F:2.2 diyafram değeriyle karşımıza çıkıyor, Bbu kameranın çözünürlüğü ise 16MP. Ana ve telefoto kameralar OIS (optik imaj sabitleyici) teknolojisine sahipken ultra geniş açılı kamera bu teknolojiden mahrum kalıyor.

Galaxy S10’ın ön tarafında 10MP çözünürlüğünde OİS teknolojisine sahip ve 4K çekim yapabilen 10MP ön kamera bulunuyor. Samsung’un ön kamera konusunda rakiplerine fark attığını söyleyebiliriz. S10+’da ise aynı kamera bulunuyor, ancak onda daha iyi portre modu için ikinci bir kamera daha bulunuyor.

Samsung, donanım kısmını halletsede yazılım kısmında bu kadar başarılı olduğu aşikar. Google Pixel 3 serisi, tek kameraya rağmen gece çekimlerinde oldukça ilginç sonuçlara imza atmıştı. Benzer şekilde Huawei’de kamera sayısını iyi değerlendirmişti. Samsung’un kamera yazılımı konusunda neler yaptığını cihaz satışta olduğunda öğrenebileceğiz.

Yazılım ve bağlantı teknolojileri

Samsung’un yeni ONEUI arayüzü, kullanıcılara oldukça iyi deneyim sunacak. Samsung yeni arayüzünde kullanışlılığa ve sezgiselliğe büyük önem vermiş gibi duruyor.

Bixby 2.0 ile gelen S10 ve S10+, Samsung’un bir türlü başarılı olamadığı asistan alanından hala umudu olduğunu gösteriyor. Bağlantı teknolojilerine baktığımızda cihazlarda Wİ-Fİ 6 (Wİ-Fİ811 O) teknolojisi bulunuyor. Bu sayede cihazlar, GBPS hızlara kadar kablosuz bağlantı kurabiliyor. Bunun dışında hepimizin bildiği gibi 4G LTE’de cihazlarda yer alırken, işlemciler desteklemesine rağmen 5G teknolojisi bu cihazlarda yer almıyor. Samsung şuandda 5G’yi bir pazarlama hamlesi olarak kullanıyor, bu nedenden ötürü Galaxy S10 5G isimli ayrı bir model duyuruldu. Bu model 8GB RAM ve 512GB hafızaya sahipken bu hafızayı genişletemiyorsunuz. Bunun dışında diğer özellikleri hemen hemen aynı.

Fiyat ve çıkış tarihi

Cihazlar 10 Martta satışta olacak. Galaxy S10 ülkemizde 6499TL, S10+ ise 7499TL’den satışasunulacak. Bu fiyatlar başlangıç modelleri için geçerli olacak.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap