İlginizi Çekebilir

Bomba İddia, Galaxy S21 Serisinin 5G Modelleri, Bu Yıl Satışa Çıkacak!

s20

Akıllı telefon üreticilerinin yeni telefonlarını duyurmak için belli politikaları var, mesela Apple, sonraki yılın amiral gemileriyle rekabet edecek yeni İphone’unu yılın son çeyreğinde, Samsung sonraki yılın ilk çeyreğinde ve diğer firmalar da çeşitli zaman dilimlerinde yeni telefonlarını tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Zaten biliyorsunuz, bir telefondan, duyurusundan 6 – 9 ay önce haber almak, artık pek şaşırtıcı değil.

Ona geçmeden önce, benim Samsung’un satışları neden öne almak isteyebileceğine yönelik tahminimi aktarayım, sonra habere geçelim.

Apple, tüm iPhone 12 modellerini 5G desteğiyle tanıttı ve daha da iyisi, fiyatlar bu özelliğe rağmen aynı. Samsung’ta eğer 5G destekli bir akıllı telefon almak isterseniz, ana modelin fiyatının üstüne 100 – 200USD daha eklemeniz gerekiyor. İşte Samsung’a yönelik gelen iddiayı ben buna bağlıyorum, ama neden bu değil.

Benim bağlamamı boşverin, birkaç etken daha var Galaxy S21’i öne itebilecek. Fakat onlardan önce yeni bir Kore medyası raporunda ortaya çıkan bilgilerden bahsedelim. Kaynağın iddiasına göre Samsung, tedarikçilerine S21 serisi bileşen üretimine önümüzdeki ay başlaması için talimat verdi. Bu tabii ki de Galaxy S21 serisini Kasım ayında raflarda göreceğimizi göstermiyor, fakat Samsung’un bu seri için elini hızlı tutmak istediğini anlıyoruz. Tüm parçaları birleştirdiğimizde şirketin yeni Unpacket lansmanını çok daha erken gerçekleştirmek istediğini görmüş oluyoruz.

Galaxy S21, Aralık ayına yetişir mi?

Aslında normal piyasa koşullarını göz önüne aldığımızda Galaxy S21 serisini bu yıl görür müyüz? Sorusunun cevabı kesin biçimde “hayır” olacaktır. Fakat Mart ayından beri tüm dünyada patlak veren Covid-19 salgını, bu normal piyasa koşullarını alt üst etti ve şirketlerin bazıları, üretimlerini askıya almak zorunda kaldı.

Mobil cihaz sektörüne diz çöktüren salgın yüzünden Samsung dahil birçok üreticinin satışları ciddi oranda düştü, hatta dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarında sevkiyatlar %50 azaldı.

Galaxy S20 serisinin satışlarından zaten memnun olmayan Samsung’un, Covid-19’un etkilerini yıl bitmeden önce az da olsa düşürmek amacıyla rekabetçi özellik ve fiyatla Galaxy S21 serisini yıl bitmeden piyasada görmek, bir sürpriz olmayabilir.

Galaxy S20, S20 +, S20 Ultra (soldan sağa) - Vahşi yeni rapor, Samsung'un Galaxy S21 5G ailesinin bu yıl piyasaya sürülebileceğini gösteriyor

*Galaxy S20 serisi

Ama sonuçta, bahar döneminde büyük bir durgunluk yaşayan akıllı telefon pazarı Temmuz ayından itibaren yeniden canlanmaya başladı ve sanıyoruz Samsung da bu tüketim çılgınlığından payına düşeni bir an önce almak istiyor.

Adamlar haklı, bileşen siparişlerini neredeyse tamamen düşürmüşlerdi çünkü.

Galaxy S21 serisiyle ilgili gelen bazı raporlar, ürünün biraz makyajlanmış bir Galaxy S20 olacağını söylüyordu. S20 de S10’un aynısıydı, oldu sana Apple gibi 3 yıldır aynı tasarım. İşte bu nedenden ötürü şirketin aynı tasarımı Galaxy S21 adıyla yeniden birleştirmesi çok zor görünmüyor.

Bu iddiayı ortaya atan kaynak güvenilir olmasına ve Samsung’un galaxy S21 bileşenlerini hedeflenen tarihten 6 hafta önce üretmeye başlamasına rağmen, Galaxy S21 serisinin Ocak 2021’den önce piyasada olması çok zor.

Dediğim gibi Samsung, Galaxy S20’de ne kadar başarısız olursa olsun Huawei’e uygulanan Google ve diğer tedarikçi ambargolarından yararlanmak istiyor. Hani yukarıda Galaxy S21’in neden erken satışa çıkacağıyla ilgili kendi fikrimi belirtmiştim ya, bu yazdığım ise asıl nedenlerden biriydi.

Galaxy S serisinde S Pen iddiası

Bu büyük rapor, olası Galaxy S21 modelleri için 5G konusunda ayrıntılar verirken, Koreli yayın kaynakları, daha önce de söylentilere konu olan Galaxy S21 için “Paled” kod adından bahsediyor. Bunun yanında aynı kaynaklar Galaxy S21’in 3 farklı model ve 4 renk seçeneğiyle piyasada olacağını, ve sıkı durun burası işin en bomba kısmı, kalemi olan bir Galaxy S21 Ultra 5G’nin tüketicilerin ilgisine sunulacağını belirtiyor. Bu şu anlamlardan birine geliyor; Galaxy note 20, serinin son üyesiydi ve Note serisine artık veda ettik veya Galaxy Note 21 ile şirket, son bir ürün duyurup seriye veda edecek. Tabii sızıntının doğru olmama ihtimali de var.

Bu arada Samsung’un çalışmaları arasında hem S Penli bir Galaxy S21, hem de Note 21 bulunuyor, bakalım hangisine karar verecekler.

Vahşi yeni rapor, Samsung'un Galaxy S21 5G ailesinin bu yıl piyasaya sürülebileceğini gösteriyor

Galaxy S21 serisi, Qualcomm’un Snapdragon 875 ve Samsung’un kendi işlemcisi Exynos 1000’den güç alacak. bBu yeni işlemcilerin 2020 yılında çıkan işlemcilere göre ciddi oranda performans sıçraması yapacağını tahmin ediyoruz.

Eğer denildiği gibi, Galaxy S21 serisi Aralık ayında satışa çıkacaksa, sadece Snapdragon işlemcili versiyonunu piyasada göreceğiz, yani ürün Türkiye’ye ilk aşamada gelmeyecek. Snapdragon 875 Aralık ayında duyurulacak, Exynos 1000’in ise daha ileri bir tarihte duyurulacağı biliniyor. Yani en azından, gelen bilgilerden Samsung’un yeni Exynos işlemcisinin duyurusunu hızlandırmak için bir çalışma/talimatının olmadığı anlaşılıyor. Samsung’un tüm tüketicilerle ürünü aynı anda buluşturmak istediğini düşünürsek Galaxy S21’i görebileceğimiz en erken tarih, Ocak 2021.

Yeni Galaxy amiral gemisinden neler bekliyorsunuz?

https://www.phonearena.com/news/samsung-galaxy-s21-5g-december-2020-january-2021-release-speculation_id127855

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap