İlginizi Çekebilir

Birileri Başka Bir Şeylerin Peşinde!

netflix

Geçtiğimiz hafta YouTube kanalıyla da büyük bir ün kazanmış olan Cüneyt ÖZDEMİR, Twitter hesabı üzerinden çeşitli bazı bilgileri gerekçe göstererek Netflix’in Türkiye hükumeti ile anlaşamadığını ve ülkeden çekileceğini bildirmişti. Kısa süre içerisinde ülkenin gündemine oturan bu iddia evinde Netflix kullananları fazlaca rahatsız ederken, bir kesim de bu işin mantıksız olduğunu düşünüyordu. Ben de bunlar arasındaydım.

Ne yazıkki bizler, okuduğumuz her şeye inanabilen bir toplumuz. Bu yüzden sosyal medya, ülkemizdeki insanları yönlendirmek için fazlaca tercih ediliyor. Bu durum da öyle diyebiliriz.

İnsanlar bu iddia üzerine çeşitli tartoşmalara girişirken, bugüne kadar taraf olan Netflix’ten bir açıklama gelmemişti.

Peki ne olmuştu?

Aslında bu olaylar, platformda yayımlanacak olan Aşk 101 isimli diziyle başladı. Sahte bir Instagram hesabından, diziyle ilgili bir LGBT göndermesi yapıldı ve benim de takip ettiğim bazı kişiler, bu tuzağa düşüp Netflix’i eleştiri yağmuruna tuttular. Daha sonra Netflix, bahsi geçen Osman karakterinin eşcinsel olduğunu yalanladı ve olay kapandı.

Geçtiğimiz hafta da başka bir dizide, bu duruma yer verileceği ortaya çıkmıştı. Belirtilene göre Netflix adına diziyi çeken yapım şirketi, Kültür Bakanlığı’na dizi için destek almak amacıyla başvuruda bulundu, bakanlık ilk bölümün senaryosunu istedi ve proje kabul edildi.  Daha sonra 2. Bölümünde senaryosunu isteyip onaylayan bakanlık, şirketi RTÜK ile görüşmeye yönlendirdi. Belirtilen iddiada RTÜK’ün dizi senaryosunu kabul etmediği ifade edildi. Daha sonra da Netflix, tüm dizi çekimlerini durdurdu.

Gördüğünüz gibi bir dizinin çekimlerinin durdurulması arkasında böyle bir iddiayı getirdi. Tarafların her hangi birinden açıklama gelmeyince işin doğruluğuna kesin olarak inanıldı, taa ki Netflix sözcüsünün bugünkü açıklamasına kadar. Sözcü, yaptığı açıklamada Türkiye operasyonlarına devam edeceğini söyledi.

Peki bunlar ne içindi?

Buradan bir kez daha anlıyoruz ki birileri, ortamı gerip buradan çıkan kargaşadan faydalanmak istiyor. Kişisel hesaplarımda belirttiğim kutuplaşmaya ne kadar katkı sağladığını siz düşünün.

Öte yandan bu Netflix’in ilk açıklaması da değil. Platform daha önce de Türkiye çalışmalarına devam edeceğini söylemişti.

Buradan birilerinin niyetinin hiç iyi olmadığı net olarak anlaşılıyor. Tabii ki ne amaçladıklarını tam olarak bilemeyiz.

Bir de işin kısmi gerçekliği var. Digitürk’ün satışlarının son zamanlarda ciddi bir şekilde düştüğü ve gelirlerinin azaldığı biliniyor, hükumetee yakın birilerinin de bu şirkete destek verdiği etrafta söyleniyor. Buna göre amaç Digitürk’ü korumak ancak bence bu da çok saçma.

Yani baktığımızda, bu Netflix iddiası nereden tutsanız elinizde kalıyor. Birileri bizim, birbirimize düşmemizden zevk alıyor, bu kadar basit şeyler için lütfen tartışmaya girmeyin. Şunu da unutmayın, bir kişi, ne kadar güvenilir olursa olsun yaptığı açıklama ve paylaşımlar birinci taraf bir kaynağa, mesela Netflix için doğrudan şirkete bağlı bir kişiye dayandırılmıyorsa o haber/iddianın doğruluğundan ne olursa olsun şüphe etmeniz gerekiyor. Özellikle sosyal  medya bilgi kirliliği doluyken, bu tarz durumları iyice araştırmadan yorum yapmak çok doğru değil.

Umarım bir daha böyle bir konu gündeme gelmez. Tabii platformun Türkiye için hareketlerinde bir değişiklik olacak mı bunu bekleyip göreceğiz.

Yazımı beğendiniz mi?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap