Apple’dan Radikal Karar, O Şirketlerin Ürünleri Artık Satmayacak!

apple-solo-logytech

Her şirketin ismi ve yaptıkları tektir ama hiçbir işleri tek başına olmaz. Markalarında sağlam fikirler ortaya koyabilmek için güçlü ortaklara, kendi ürünlerini destekleyecek güçlü üreticilere ihtiyaçları var. Fakat şirketler, bu konularda da ihtiyaçlarını kendileri karşılamak isteyebiliyor ve çeşitli yatırımlar yapıyorlar, harcadıkları paranın karşılığını görünce de iş ortaklarını bir kenara atıyorlar. Biraz acımasız görünüyor ama ticaret böyle bir şey. İşte Apple da, bazı iş ortaklarıyla yollarını artık ayırıyor ve ürünlerini, kendi mağazaları üzerinden satmayacak.

Bildiğiniz gibi Apple, ses ürünleri üretmek için birkaç yıl önce Beats’i yüksek bir fiyat karşılığında satın almıştı. Şirket bununla birlikte, internet sitesi ve fiziksel mağazalarında Sonos, Bose ve Logitech ürünlerine de yer veriyordu, yani doğrudan Apple’dan Logytech bir kulaklık satın alabiliyordunuz. İşte şirket, bu 3 markanın ürünlerini hem çevrimiçi mağazasından hem de fiziksel mağazalarındaki raflardan kaldırdı. Apple’ın bu hareketi, 3 markanın ürünlerinin Apple Beats kulaklıklar ve hoparlörlerle “kendi mağazasında” rekabet etmesini önlemeyi amaçlıyor, yani şirket, artık sadece kendisiyle yarışmak istiyor, en azından kendi mağazalarında.

Bloomberg’ten gelen bir rapora göre Apple, Sonos’a Eylül ayı itibariyle üçüncü taraf ses ürünlerinin artık fiziksel mağazalarında ve çevrimiçi mağazasında satılmayacağını ifade eden bir bilgi gönderdi. Şirketin Sonos’a karşı yaptığı bu açıklamadan sonra, firmanın hisseleri %50 değer kaybetti. Yani Apple’ın bu hamlesi, Sonos için pek hayırlı olmadı.

Apple, AirPods Studio adlı ilk kulak üstü kulaklıklarını duyurmaya hazırlanıyor ve yeni AirPod’lar ve teknoloji devinin bir HomePod hoparlör üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Apple, Bose, Logitech ve Sonos ürünlerini satmayı durdurdu

Apple, bunu ilk kez yapmıyor. 2014 yılında şirket, Apple Watch’u satışa sunmadan bir süre önce Fitbit markasının giyilebilir ürün ve aksesuarlarını perakende satış mağazalarından kaldırmıştı. Açıkçası bu tip durumlar, bana çok etik gelmiyor. Neticede sayesinde belli bir başarıya ulaştığınız şirketleri kestirip atmak, biraz yanlış diye düşünüyorum. Ben, firmaların, teknoloji geliştirirken birbirlerinden onlarca şey öğreneceğine inanıyorum.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/apple_stops_selling_bose_logitech_and_sonos_products-news-45646.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap