İlginizi Çekebilir

Apple, Yeni Amiral Gemisi İphone XS’yi duyurdu!

Ekran Alıntısı.PNG

Teknoloji dünyasının önemli bir bölümünü oluşturan akıllı telefon yapbozu, bu yılki serisinide yavaş yavaş tamamlıyor.

Beklenen amiral gemilerinden biri olan İphone XS’de bu yapbozun önemli bir parçası. Cihaz işlemci, ekran ve kameralarıyla dikkat çekiyor. Tabi fiyatıylada!

Ekran

İphone XS’de 5.8-inch boyutunda2436x1123 çözünürlüğe sahip ekranda 2.7 milyon piksel barındırıyor ve 458 PPİ piksel yoğunluğuna sahip.

Donanım

İphone X ile akıllı telefon işlemcisinde devrim yapan Apple, bu senede bu başarıyı elde edeceğe benziyor. 6 çekirdekli A12 biyonik işlemci, tam 6.9 milyar transistör içinde bulunduruyor. Bu işlemci saniyede 5 tirilyon işlem yapabiliyor. A11 biyonik işlemcisinin neredeyse 8 katı diyebiliriz. Bu işlemciye 4 çekirdekli grafik yongası eşlik ediyor. İşlemci, 7nm üretim teknolojisine sahip.

ARKİT

Arttırılmış gerçeklik üzerinde büyük çalışmalar yapan Apple, arttırılmış gerçeklik için hali hazırda bulunan uygulamaları güncelleyecek. Bunun yanı sıra konferansta çeşitli üreticiler İphone XS’ye özel oyunları duyurdu. Bu oyunlar özelliklede grafikleriyle dikkat çekiyor.

Stereo ses

HTC, iyi zamanlarında stereo ses teknolojisini oldukça geliştirmişti, şimdi bu gücünü farklı firmalara devretti. Cihazın alt ve üst kısmında bulunan hoparlörlerle yüksek ve hassas sesler elde edebiliyorsunuz. Tabi oyun oynarken hoparlörler nasıl bir deneyim sağlayacak bunu ileride göreceğiz. Bazı markalar hoparlörü ahize ile birleştirerek gerçek kaliteli ses  deneyimi sağlıyordu, Apple’danda böyle bir şey beklerdim.

Gelişmiş FaceID

Yüz ve göz tanımada kızıl ötesi sensörlerle en güvenli hizmeti sağlayan Apple, bu teknolojiyi geliştirerek daha hatasız ve stabil hale getirdi.

Kamera

Cihazın önünde ve arkasında çift kamera bulunuyor. Arka tarafta 12MP geniş açı ve 12MP telefotu kamera bulunuyor. Geniş açı F:/1.8, telefoto kamera ise F:/2.4 diyafram aralığına sahip. Ön tarafta ise RGB F:/2.2 ve IR kamera ise gelişmiş görüntü sensörü olarak işlev görüyor. RGB kameranın çözünürlüğünün 7MP olduğunu belirtelim.

 

A12 biyonik ilemciden aldığı güçle, bokeh efektine sahip daha iyi fotoğraflar çekilebiliyor. Yapılan açıklamaya göre 1 fotoğraf için 1 tirilyon işlem yapılıyor.

Çift SIM

Daha önce yazdığımız bir haberde Apple’ın çift SIM kart girişine yer vermeyeceğini, yer verse bile bu ürünün Çin, Hindistan gibi büyük pazarlarda satışa çıkacağını söylemiştik. Biri normal SIM girişine sahip cihazın ikinci SIM girişinin ESIM olacağı söyleniyor. Bu hizmetten faydalanılabilmesi için operatör desteği gerekiyor ve Türkiye’deki operatörler bu hizmeti desteklemiyor.

Fiyat

Ülkemiz için 12000TL gibi uçuk rakamların konuşulduğu İphone XS, 999USD ile satışa sunulacak. Türkiye fiyatı açıklandığında içeriğimizi güncelleyeceğiz.

Apple’ın fiyat arttırımı yapmamasının doğru bir hareket olduğunu düşünüyorum. İphone X ile ilgili eleştirilerimize çok yakında yer vereceğiz.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap