Allah Rahmet Eylesin, Google Allo’da Öldü!

Büyük umutlarla duyurulan Google Allo, bir çok rakibi gibi ölümden kurtulamadı. Google, desteği sonlandırdığını açıkladı!

Allah Rahmet Eylesin, Google Allo’da Öldü!

Google’ın I/O 2016’da duyurduğu ve çok iyi işler başaracağını söylediği Dıo ve Allo ikilisini belki hatırlarsınız. O dönem ilgili yazılımlara ön yargılı yaklaşan kullanıcılar, Allo’nun başarısız olacağını düşünüyordu. Bu kullanıcılar arasında ben de vardım, böyle düşünmemin temel sebebi ise kullanıcıların kullanım alışkanlıklarının kolay kolay değiştirilemeyeceğini düşünmem. Aynısını BİP içinde söylemiştim.

Tahmin edeceğiniz gibi kullanıcılar WhatsAPP’ı Allo’ya karşı tercih ettiler. Google, uzun süredir (yaklaşık 1 yıl)  Allo mesajlaşma uygulamasını güncellemiyordu. Uygulamadaki bazı özeelliklerin kullanılamadığını gören kullanıcılar Google’a tepki göstermeye başlayınca, Google bir açıklama yapma gereği duydu ve Google Allo desteğinin bugün itibariyle sona erdiğini açıkladı. Google, gelecekteki çalışmalarına Mesajlar uygulaması ile devam edecek.

Şimdi ne olacak?

Google’ın Allo’dan vazgeçmesi, anlık mesajlaşma pazarını tamamen bıraktığı anlamına gelmiyor. Var olan Mesajlar uygulamasını geliştirme kararı alan Google, bu uygulamayı İ Message gibi bir hizmet haline getirebilir. Yapılan son güncellemelerle koyu teema gibi bir çok özelliğinde eklendiği uygulamanın, Allo’dan daha başarılı olacağını söyleyebiliriz.

Aslında Allo başarısız bir uygulama değildi. Kullanıcılar en çok WhatsAPP’ın kullanıldığı bu dönemde ikinci veya üçüncü bir mesajlaşma uygulaması kurmak istemediler. Bakalım Google’ın, bu durum karşısında izleyeceği politikalar ne olacak? Google’dan WhatsAPP’ı tahtından edecek bir hamle bekler misiniz?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap